*

Autor: jkbsrwk Wątek: Oświadczenie o zgodności bez inwentaryzacji budynku.  (Przeczytany 199 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jkbsrwk

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 156
  • Reputacja 8
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Firefox 54.0 Firefox 54.0
Oświadczenie o zgodności bez inwentaryzacji budynku.
« dnia: 24 Lipiec 2017, 16:26 »
Witam, mam taki temat: Inwestor przyszedł z prośbą o oświadczenie o zgodności, ale w Nadzorze powiedzieli mu, że nie musi robić mapy powykonawczej, bo mapa do celów projektowych (robiona do projektu zamiennego) im wystarczy i ma tylko dostarczyć w/w oświadczenie. Oczywiście wyjaśniłem mu czym skutkuje niezinwentaryzowanie budynku (brak ujawnienia w EGiB i użytki). Ale, poza tym nie widzę przeciwwskazań, żeby takie oświadczenie wydać.

Co o tym sądzicie?

Offline AnnaBe

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja 42
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Opera 36.0.2130.80 Opera 36.0.2130.80
Odp: Oświadczenie o zgodności bez inwentaryzacji budynku.
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Lipiec 2017, 16:47 »
Skoro  nie  robiłeś  geodezyjnej  inwentaryzacji  powykonawczej, to  na  jakiej  podstawie  chcesz  złożyć  oświadczenie  (chyba  raczej  informację  uprawnionego  geodety)  z  zgodności  z  projektem  zagospodarowania  działki?




Offline jkbsrwk

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 156
  • Reputacja 8
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Firefox 54.0 Firefox 54.0
Odp: Oświadczenie o zgodności bez inwentaryzacji budynku.
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Lipiec 2017, 17:06 »
Chodziło mi o informację o zgodności. Tak to się nazywa w prawie budowlanym, ale bez znaczenia czy nazwiemy to informacją czy oświadczeniem, chodzi mi o sam fakt sporządzania takiego dokumentu nie robiąc inwentaryzacji.

Na tej samej podstawie co przy inwentaryzacji- pomiar+ porównanie z PZT.

Offline AnnaBe

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja 42
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 59.0.3071.115 Chrome 59.0.3071.115
Odp: Oświadczenie o zgodności bez inwentaryzacji budynku.
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Lipiec 2017, 20:27 »
Skoro robisz pomiar, to należy (niestety) fakt ten zgłosić do odpowiedniego starosty, a następnie przekazać wyniki pomiaru do zasobu.

Rozumiem, że zleceniodawca nie jest zainteresowany (finansowo)  uzyskaniem geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, chodzi mu "tylko" o "pieczątkę  geodety"  na przygotowanym przez nadzór odpowiednim druku.

Trochę  to dziwne, ale różne cuda ludzie wymyślają.
Ja osobiście nie  podjęłabym  się  wykonania takiego "zlecenia", ponieważ:
- jeśli  wykonam pomiar  bez  zgłoszenia, to narażam  się  na  sankcje z art.48 pgik
- jeśli wykonam pomiar ze zgłoszeniem i oddam operat  (łącznie z wykazem zmian danych ewidencyjnych i numerycznym opisem budynku), to zleceniodawca będzie miał możliwość uzyskania "aktualnej mapy z ośrodka", jedynie złoży odpowiedni wniosek i po sprawie.

Wybór należy do Ciebie

Offline stardust

  • Komisja Rewizyjna
  • ****
  • ****
  • Wiadomości: 541
  • Reputacja 21
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Firefox 54.0 Firefox 54.0
Odp: Oświadczenie o zgodności bez inwentaryzacji budynku.
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Lipiec 2017, 20:32 »
Skoro budynek jest na mdcp to jest i w ewidencji. Podobnie z użytkami - powinny być dla przedmiotowej działki przy sporządzaniu mdcp zaktualizowane. Tak więc nowy pomiar nie ma sensu. A zgodność z PZT to można na szybie sprawdzić. Zgodnie z wzorem Bujakowskiego, pół metra nie robi różnicy.

Offline jkbsrwk

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 156
  • Reputacja 8
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 59.0.3071.115 Chrome 59.0.3071.115
Odp: Oświadczenie o zgodności bez inwentaryzacji budynku.
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Lipiec 2017, 22:40 »
U nas na takim etapie kilka lat temu nie ujawniało się w ewidencji budynku w budowie i nie aktualizowało użytków.

Jeśli teraz nie aktualizuję żadnej bazy to nie widzę podstawy prawnej, która zmuszałaby mnie do zgłoszenia roboty.

No i właśnie teraz tak naprawdę informacja sprowadza się do analizy pomiaru tego budynku i PZT.
I nie jestem przekonany czy upierać się przy inwentaryzacji, czy wypisać informację skoro Nadzór nie wymaga inwentaryzacji i poinformować inwestora o konsekwencjach.