Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjne







Autor: Adam Wójcik Wątek: Nieujawnione (uprzednio) punkty ???  (Przeczytany 5373 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Adam Wójcik

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2832
Nieujawnione (uprzednio) punkty ???
« dnia: 7 Maja 2011, 08:22 »
Witam.

Mam problem...

Bo problem ma chyba Pani Inspektor, która była uprzejma w protokole kontroli operatu, dotyczącego wyznaczenie punktów granicznych, zamieścić następującą uwage:
Cytuj
Wyznaczenia punktów granicznych zgodnie z art.39 ust.5 ustawy prawo geodezyjne i kartograficzne mozna dokonać gdy punkty te były uprzednio ujawnione w ewidencji gruntów. Dla przedmiotowego opracowania nie zachodzi taka możliwość"

Co Pani Inspektor ma na myśli? Jak należy rozumieć tę uwagę? Bo z logicznego punktu widzenia wynika, że mamy tu dwa rodzaje punktów:
1. ujawnione w ewidencji gruntów i budynków, które mozna wyznaczać;
2. nieujawnione w ewidencji gruntów i budynków, a więc nie mogą być wyznaczane.

Dobrze "kumam"? Jakie to są hipotetyczne punkty, które nie są ujawnione (uprzednio) w ewidencji, a o których mówi Pani Inspektor? A może tu chodzi o określenie "uprzednio"? :)


Pozdrawiam, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline elipse

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 1153
  • Nie wystarczy się myć, czasami trzeba zmienić wodę
Re: Nieujawnione (uprzednio) punkty ???
« Odpowiedź #1 dnia: 7 Maja 2011, 09:37 »
trochę to dziwne  ..
z pierwszego członu widać ,że zastosowałęś pkt ,które nie były ujawnione w ewidencji gruntów...Adam przyznaj się ,skąd je wziołęś.....a może ty miałeś szkice  pod pierzyną a pani porównywała pkt ze świeżo zmodernizowanej ewidencji "wektorowej" ....
z drugiego - trudno przy inwentaruzacji elewacji frontowej budynku..... :D  wykonywać wyznaczenia pkt zwłąszcza takich nie ujawnionych w zmodernizowanej ewidencji...wstyć się Adam wstyć...... :lol:
pozdrawiam

Offline Adam Wójcik

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2832
Re: Nieujawnione (uprzednio) punkty ???
« Odpowiedź #2 dnia: 7 Maja 2011, 10:34 »
:oops:

Serio pytam, o co Pani chodzi?

Bo mam już przygotowaną teorię - i odpowiedź na tę uwagę - polegającą w skrócie na tym, że te nieujawnione w ewidencji punty jak najbardziej można sobie wyobrazić, a sens tego przepisu jest jak najbardziej słuszny i zasadny:

to takie punkty, które zostały zawarte w sporządzonei i przyjętej do zasobu dokumentacji technicznej, która to dokumentacja pomimo przyjęcia do zasobu pozostaje w sferze projektu, a ujawnienie w ewidencji wymaga "zatwierdzenia" tej dokumentacji poprzez decyzję administracyjną (np. projekt podziału), albo orzeczenie sądowy (np. wydzielana działka do zasiedzenia) itp. takie wyjaśnienie sprawy wydaje się mieć sens i logikę... Bo jakżesz można wyznaczać te punkty, skoro (na razie) nie są obowiązujące?

Od razu wyjaśniam, że nie wyznaczaliśmy "takich" punktów... :)

Ale może jest jeszcze jakieś inne, nieznane mi, wytłumaczenie? A może z tak sformułowanej uwagi można wyczytać jeszcze coś innego?
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline Adam Wójcik

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2832
Re: Nieujawnione (uprzednio) punkty ???
« Odpowiedź #3 dnia: 7 Maja 2011, 21:37 »
OK. Zadam pytanie inaczej...

Czy możliwym jest, teoretycznie i praktycznie, że w ewidencji gruntów została ujawniona działka nr 1, o powierzchni (nieistotne), na potwierdzenie czego mogę przedstawić wypis i mapę ewidencyjną, na którą założono księgę wieczystą, nie ujawniając (uprzednio, coby to nie znaczyło) w tejże ewidencji jej wszystkich puntów granicznych?

Weźcie coś powiedzcie - i doradźcie w tej kwestii, bo przecież nie napiszemy w odpowiedzi (wyjaśnieniu) przedmiotowej do uwagi, że Pani Inspektor pisze "głupoty" w protokole kontroli... :)

No bo jak by to wyglądało, jakby w konsekwencji się okazało, że jednak miała rację... ?

Pozdrawiam, Adam Wócjik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline Jarek Thor

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2219
Re: Nieujawnione (uprzednio) punkty ???
« Odpowiedź #4 dnia: 7 Maja 2011, 22:01 »
Chyba zbyt daleko posunąłeś sie w swej teorii kolego Adamie. Punkty ujawnione, w różnych odstępach czasu w różny sposób były ujawniane. W oparciu o różne przepisy.  A te "na dzisiaj" bez ostatecznej decyzji z pewnością nie są ujawnione. W przypadku takowych po ostateczności decyzji wyznaczamy je i utrwalamy. Ale co z poprzednio ujawnionymi, gdy nie było jeszcze obowiązku pisania decyzji? Te obowiązują dopiero od 1985 roku, w momencie powstania ustawy o gospodarce nieruchomościami. Więc przed tą datą też były punkty ujawnione, choć nie było na to decyzji. Chcesz się bronić w odniesieniu do "dzisiejszych" obowiązujących zapisów prawa? Chyba ta obrona jest skazana na przegraną. Bowiem na dziś wyznaczeniu podlegają nie tylko punkty, na które jest decyzja.
pozdrawiam

Offline Adam Wójcik

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2832
Re: Nieujawnione (uprzednio) punkty ???
« Odpowiedź #5 dnia: 7 Maja 2011, 22:34 »
Chwilka...

1.Jak czytam przepis ustawy, to tam nic nie ma na temat sposobu ujawniania punktów w ewidencji. Przeciwnie: jasno i klarownie odczytuję, że warunkiem wyznaczania punktów jest sam fakt, a nie sposób, ich uprzedniego ujawnienia w ewidencji.

2. Ustawę PGiK wprowadzono w 1998r. Co mnie obchodzą sprawy, które miały miejsce przed tą datą? W końcu po to wprowadzono ustawę, żeby uregulowała "zasady gry". I uregulowała... Widzimy jak...

3. W ewidencji - jak rozumiem - winny być chyba także ujawniane, np. w celu późniejszego wyznaczania, punkty graniczne np. z podziałów "rolnych". Tu nikt żadnej decyzji nie wydaje...
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline Jarek Thor

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2219
Re: Nieujawnione (uprzednio) punkty ???
« Odpowiedź #6 dnia: 8 Maja 2011, 13:33 »
Chyba Adam niepotrzebnie komplikujesz dość oczywiste sprawy. Ja to dobieram w ten sposób, ze jeśli działka jest w ewidencji (w jej części opisowej i mapowej), to punkty są ujawnione. I nie ma znaczenia w jakim czasie to ujawnienie miało miejsce. Nie ma tez znaczenia tryb podziału (czy rolny, czy z decyzją czy bez niej). Na dziś są decyzje i wiemy, ze ujawnianie w EGiB odbywa się po ostateczności tej decyzji. Ale kiedyś nie było decyzji więc inaczej to wyglądało. I jeszcze raz powiem. Nie ma znaczenia w jaki sposób i kiedy działka została ujawniona. A tym samym jej granice w mapie. Zupełnie inną sprawą jest wyznaczenie punktów ujawnionych. Jeżeli założymy to co napisałem wcześniej, to oczywiście nie można na dziś wyznaczać punktów bez decyzji (z wyjątkiem podziałów rolnych). Ale wszystkie inne zdecydowanie tak. Oczywiście w zależności od materiałów jakie są w zasobie. Jeśli są takie, które pozwalają na określenie pierwotnego położenia punktu możemy taki punkt wyznaczyć. I w konsekwencji, gdy punkt był trwale stabilizowany możemy go wznowić (jeśli jest taka potrzeba) lub też wyznaczyć (wbić palik), jeśli nie ma wniosku strony o trwałą stabilizację. Podobnie wygląda sprawa, gdy punkt wcześniej był pomierzony w sposób umożliwiający określenie jego pierwotnego położenia. Jeśli kiedyś był palik a dziś wbijamy palik, to jest to wyznaczenie. A jeśli kiedyś był palik a dziś chcemy wkopać kamień, to wyznaczamy i trwale stabilizujemy. Ja tak to wszystko widzę. W innych przypadkach (brak jednoznacznych materiałów do określenia pierwotnego położenia punktu/znaku) ustalamy przebieg granicy. A tryb ustalenia jest zależny od paru spraw. To już wiemy.
pozdrawiam

Offline Adam Wójcik

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2832
Re: Nieujawnione (uprzednio) punkty ???
« Odpowiedź #7 dnia: 8 Maja 2011, 14:16 »
Jarku...

Dzięki za tę opinię... Widzę bowiem, że coraz częściej - w kolejnych kwestiach - jesteśmy zgodni... :)

Twoje zdanie utwierdza mnie w przekonaniu, co można było podejrzewać już wcześniej, że chyba Pani Inspektor miała na myśli co innego, a uwagę w Protokole sformułowała tak, jak sformułowała...

Jutro oddamy operat z wyjaśnieniami dotyczącymi tego, co zostało zapisane w protokole, czyli że opisana usterka jest bezzasadna... I nie będziemy polemizować z jakimikolwiejk Jej domysłami... :)

Pozdrawiam, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...