*

Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
87 1140 2004 0000 3602 7749 1738

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjne







Autor: przemek1 Wątek: Które obiekty nie podlegają generalizacji w trakcie pomiarów  (Przeczytany 174 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline przemek1

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Firefox 68.0 Firefox 68.0
Dzień dobry wszystkim :),

Osoby, które mają doświadczenie w opisanej przeze mnie sytuacji oraz są skłonni podzielić się swoją wiedzą chciałbym spytać czy w świetle § 31 ust.4 standardów czy jak kto woli "gniota" w trakcie wykonywania pomiarów sytuacyjnych (na potrzeby aktualizacji mapy zasadniczej) obiekty zlokalizowane przy linii granicznej utworzonej przez punkty ujawnione w EGiB nie podlegają generalizacji ?

Mówiąc bardziej obrazowo czy na podstawie tego przepisu ogrodzenie lub ściana budynku zlokalizowanego przy granicy nie powinna podlegać takiej generalizacji w sytuacji gdy ich położenie nie przekracza wskazanych w przepisach wartości.

Pytanie takie padło również na egzaminie w sprawie uprawnień, jednak poza wskazaniem tego przepisu nie udzielono uszczegóławiającej odpowiedzi.

Pozdrawiam,
Przemek

Offline Dorota.P.Baszak

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 1166
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 76.0.3809.132 Chrome 76.0.3809.132
Odp: Które obiekty nie podlegają generalizacji w trakcie pomiarów
« Odpowiedź #1 dnia: 1 Wrzesień 2019, 12:51 »
Szczerze przyznam, że nie za bardzo rozumiem pytania.
Co znaczy, że np. ogrodzenie czy budynek leży przy linii granicznej? A niby w jakiej odległości od tej "linii granicznej" ten budynek jest?
I dlaczego mowa o budynku czy ogrodzeniu, a nie np. krawężniku?

Spróbuj może dosłownie przytoczyć to pytanie z egzaminu.

Offline przemek1

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Firefox 68.0 Firefox 68.0
Odp: Które obiekty nie podlegają generalizacji w trakcie pomiarów
« Odpowiedź #2 dnia: 1 Wrzesień 2019, 13:01 »
Pytanie brzmi dokładnie tak jak tytuł założonego przeze mnie pytania - faktycznie nie mówi ono za wiele. Jedyną odpowiedzią legalną jest § 31 ust.4 standardów, który mówi o punktach ujawnionych w EGiB, a że generalizacja w przepisach tyczy się obiektów liniowych i powierzchniowych na potrzeby czysto teoretyczne przyjąłem ogrodzenie/budynek ale może to być tak naprawdę dowolny obiekt liniowy lub powierzchniowy.

Np. czy w trakcie pomiarów ogrodzenia stwierdzono, że znajduje się ono w odległości 0,05 m od linii granicznej. Czy podlega ono podlega generalizacji w trakcie pomiarów sytuacyjnych zgodnie z zasadami § 31 dot, generalizacji.

Podobną dyskusję udało mi się znaleźć na geoforum gdzie pojawiła się taka oto odpowiedź (odnośnie Generalizacja szczegółów G-4.1 2007 oraz  nawiązaniu do standardów)


["w tym tekście najprawdopodobniej autorowi chodziło o to, że ustalając co mam pomierzyć w przypadku granicy działki gdzie punkty załamań nie zostały utrwalone (zastabilizowane) a np. jest widoczna miedza, to muszę ją podzielić na takie odcinki proste, by obydwa końce odcinaka były w osi miedzy a jednocześnie prosta łącząca te pnkty nie była w żadnym miejscu oddalona więcej niż 10 cm od osi miedzy. I analogicznie dla terenów górskich z tym, że nie 10 cm a 50 cm. Tak ja rozumiem tą treść.

Natomiast jeśli chodzi o obowiązujący "gniot" czyli rozporządzenie w sprawie standardów technicznych... z 7 listopada 2011 r. kwestie generalizacji szczegółów liniowych i innych rozwiązał jeszcze inaczej. Mianowicie, jeżeli chodzi o pomiar punktów ujawnionych uprzednio w ewidencji gruntów i budynków, to zasady generalizacji nie dotyczą (§ 31 ust. 1,2 i 4)

I oczywiście jak to w "gniocie" stało się standardem bo tu nic nie jest jednoznaczne, zaczyna się gdybanie... Bo o co może chodzić jeśli w ust. 1 i ust. 2 podaje się przepis na generalizację obiektów krzywoliniowych i obiektów obszarowych, a nie obiektów punktowych jakim jest przecież każdy punkt graniczny? Jak można zgeneralizować punkt? Oczywiście nijak, no to poco ten tekst, że w stosunku do punktów generalizacji się nie stosuje? No autor, to zdrowy nie był jak to pisał...
Pozdrawiam
Leszek Piszczek"



Moim zdaniem wszystkie obiekty liniowe i powierzchniowe nie podlegają generalizacji w stosunku do linii granicznej tworzonej przez punkty uprzednio ujawnione w EGiB (oczywiście jeśli mieszczą się w zakresie wielkości podanej w rozporządzeniu na ten przykład dla I grupy - 0,10).

Chyba że chodzi o generalizację samą w sobie a nie względem czegoś ale nie do końca rozumiem wtedy treść ust. 4 :)

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 1 Wrzesień 2019, 13:11 przez przemek1 »

Offline Dorota.P.Baszak

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 1166
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 76.0.3809.132 Chrome 76.0.3809.132
Odp: Które obiekty nie podlegają generalizacji w trakcie pomiarów
« Odpowiedź #3 dnia: 2 Wrzesień 2019, 18:24 »
Pytanie  egzaminacyjne  postawione  trochę  przewrotnie, w  pierwszej  chwili  nie  wiadomo  o  co  chodzi  pytającemu, ale  jeśli    już  musiałabym  odpowiedzieć  na  to  pytanie, to  udzieliłabym  następującej  odpowiedzi:
 jeśli, zgodnie  z  danymi  zawartymi  w  EGiB – czyli  ujawnionymi  punktami  granicznymi,   wynika, że  punkty  załamania danego obiektu liniowego  w  konkretnym  miejscu załamania nie  są  punktami  granicznymi, to stosuję  przy  pomiarze  sytuacyjnym  tegoż obiektu  zasady  generalizacji  wynikające z § 31 pkt 2.
Nawet, jeśli  dany  obiekt  liniowy  leży  2  cm  od  konkretnego  odcinka  granicy  wyznaczonego  przez  dwa  punkty  graniczne.

Natomiast  § 31 pkt 4  (trochę  niefortunnie  sformułowany – zastosowano tu  taki  skrót  myślowy)  dotyczy  sytuacji  pomiaru  punktów  granicznych ( a  w  zasadzie  znaków  granicznych, bo raczej trudno pomierzyć punkt graniczny). Moim  zdaniem  z  tego  przepisu  wynika, że  jeśli  np. miejsca  załamań  obiektu  liniowego  (np. ogrodzenia)  są  jednocześnie  ujawnionymi  w  bazie  danych  EGiB  punktami  granicznymi, to  w  takim  wypadku  przy  pomiarze  tych  załamań  nie  obowiązują  zasady  generalizacji  punktów  sytuacyjnych.

Tak  bym  odpowiedziała, ale  czy  bym  zdała? ;D




Offline Adam Wójcik

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2662
  • System:
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Przeglądarka:
  • Firefox 52.0 Firefox 52.0
Odp: Które obiekty nie podlegają generalizacji w trakcie pomiarów
« Odpowiedź #4 dnia: 3 Wrzesień 2019, 17:28 »
W moim rozumieniu - jako laika tematu - generalizować można pomiary które wykonywane są metodą "pi razy oko"... Metr w tę, albo metr we wtę.. Czy generalizacji mogą podlegać odnalezione w terenie i pomierzone na osnowę znaki graniczne? Albo narożniki budynków albo ogrodzeń? Bo niby leżą, albo nie leżą, na jakiejś linii granicznej?

Rozumiem, że "generalizacji" mogą podlegać pomiary położenia skarp, użytków gruntowych, albo innych tego rodzaju obiektów "nieostrych". Co do tego ma ewidencja gruntów, w szczególności ujawniony w tej ewidencji przebieg granic?
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...