Rozporządzenie w sprawie osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych
§ 19. 1. Bieżącą aktualizację baz danych, o których mowa w § 15 ust. 1 i 2, wykonuje się na podstawie:
1) rejestrów publicznych, o których mowa w art. 4 ust. 1a pkt 2, 4, 5 i 6 oraz ust. 1b ustawy;
2) zmian zgłoszonych przez organy administracji publicznej, a stwierdzonych podczas wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych.
Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić iż jednak jesteśmy zmuszeni do informowania PODGiK o stanie osnowy.
Tomku,
w cytowanym przez Ciebie przepisie stwierdza się, że bieżącą aktualizację wykonuje się na podstawie rejestrów publicznych (np. egib) oraz na podstawie zmian zgłoszonych przez organy administracji publicznej. Nic tam nie ma o tym, że podmioty z art. 11 uPgik (Wykonawcy) mają zgłaszać takie zmiany. Jestem przekonany, że to o czym dyskutujemy ma się odbywać całkiem inaczej.
Po pierwsze, nie mamy, my Wykonawcy prac geodezyjnych i kartograficznych, obowiązku ani potrzeby, "na opisach topograficznych udostępnianych do pracy geodezyjnej umieszczać informację o stanie osnowy". Natomiast na podstawie § 7 rozporządzenia o standardach... każdy pomiar syt-wys musi być poprzedzony wywiadem terenowym mającym na celu, między innymi,
identyfikację w terenie punktów (a nie znaków, jak pisze "Inspektor")
osnowy geodezyjnej. Wyniki wywiadu terenowego, w tym
identyfikacji punktów osnowy geodezyjnej
uwidacznia się kolorem czerwonym, nie na opisach topograficznych punktów,
lecz na kopii mapy zasadniczej lub ewidencyjnej.
Dopiero z tych informacji, np. Starosta, a w jego imieniu Geodeta Powiatowy prowadzący bazę danych szczegółowych osnów geodezyjnych (§ 15 ust. 2 rozp. ws. osn.), stwierdzonymi "podczas wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych" zmianami,
dokonuje (bieżącej)
aktualizacji bazy. Jeśli zaś, zmiany dotyczą osnów: fundamentalnej lub bazowej, to Starosta..., jako
OAP ma obowiązek zgłosić zmiany do odpowiedniego gestora zasobu.
Według "Wyjaśnień GUGiK" do "standardów" (str. 2)
to identyfikacji podlegają nie wszystkie punkty osnów, które pozyskaliśmy z PZGiK (ośrodka)
lecz tylko te, które są
przewidywane do wykonania pomiaru w ramach zgłoszonego opracowania.
Ula, co do pytania, ale nie tej części naznaczonej zasłużonym sarkazmem,
to w przypadku wykonywania identyfikacji do wywiadu terenowego wystarczy stwierdzić "fajką" że został zidentyfikowany w terenie (odnaleziony) i nadaje się (lub nie) do wykorzystania przez Ciebie do zamierzonego pomiaru. Bo bywa, że się znajdzie, ale z różnych przyczyn nie nadaje się do wykorzystania... Ostatnio miałem przypadek z punktem III klasy uszkodzonym przy okazji nowego chodnika, tzn. stał sobie na poboczu, i zapytano mnie z pretensjami, dlaczego nie poprawiłem stabilizacji naziemnej. Szefowej ośrodka odpowiedziałem, że nie mogłem dokonać zatarcia dowodu popełnienia czynu na szkodę Starostwa przewyższającą koszt 500 zł. A 500 zł to kwota magiczna, od której szkoda podlega ściganiu przez policję.