Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjne







Autor: bartan Wątek: granice na mapie  (Przeczytany 5897 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline bartan

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
granice na mapie
« dnia: 2 Kwietnia 2012, 19:30 »
Witam

Proszę o pomoc w temacie który był już poruszany na wszystkich forach i przez różne osoby. Sam chyba też swego czasu podpytywałem i brałem udział w rozmowach.
Chodzi mi mianowicie o nieszczęsny temat granic na mapach do celów projektowych.
Mamy w naszych ośrodkach taki narodowy folklor co do interpretacji jak powinna takowa mapa wyglądać i co zawierać.
Główne moje pytanie, to czy Ośrodek może nie podpisać map do projektowania argumentując to tym, że geodeta nie przeprowadził ustalenia granic?
Czy aby ta kwestia nie należy do zleceniodawcy? Jeżeli ktoś zleci wykonanie mapy do projektu z ustaleniem lub wznowieniem granic to ja rozumiem, inna kwota za prace i inne terminy.
To chyba nie w kompetencji Ośrodków jest ustalanie rodzaju przeprowadzonych prac.

W jednych Ośrodkach na mapach zaznacza się jakimś kolorem granice prawne a innym granice wniesione z mapy ewidencyjnej. Oczywiście informuje się zamawiającego o potrzebie ustalenia granic na odcinkach gdzie nie jest ona prawna. Najczęściej robi się to jeszcze przed rozpoczęciem prac.
W innych Ośrodkach, danych uwidocznionych na mapach ewidencyjnych nie pozwala się przenieść na mapę do projektu i nakazuje się geodecie ustalanie granic.
Ostatnio jeden z kierowników ośrodka nakazał ustalenia granic (przy mapie do celów projektowych) podpierając się §79.6 Rozporządzenia z dnia 9.11.2011
Ma do tego prawo?
Jak to naprawdę jest z tymi granicami. Można, nie można, trzeba, nie trzeba?
Osobiście uważam że mapa do projektu powinna jak najbardziej zawierać ustalone granice, jednak nie Ośrodek powinien o tym decydować.
Taki przykład. Mapa do projektu, rzeka długość 6 kilometrów przez 2 wioski. Po wrysowaniu na mapie zakresu po 30 metrów od cieku mamy w zakresie kilka działek rzeki kilkaset działek osób prywatnych no i kilka dróg. Skoro mapa ma być aktualna w zakresie to i w zakresie trzeba zrobić ustalenie. To kto ma zapłacić za ustalenie kilkuset działek?
Skoro ewidencję prowadzi Starosta to może On?

pozdrawiam
bartan

Offline elipse

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 1153
  • Nie wystarczy się myć, czasami trzeba zmienić wodę
Re: granice na mapie
« Odpowiedź #1 dnia: 2 Kwietnia 2012, 20:47 »
tak się ostatnio  zastanawiam czy czasami nie wymyślono sposobu na to by modernizacji nie załatwić  za darmo "czyimiś recoma".
pozdrawiam

Offline Jarek Thor

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2218
Re: granice na mapie
« Odpowiedź #2 dnia: 3 Kwietnia 2012, 18:30 »
Cześć Bartan.
Piszesz o problemach własnych i innych. Oczywiście to forum jest po to, żeby wymieniać się wiedzą, doświadczeniami i wspomóc się w rozwiązaniu problemów. Wydaje mi się jednak, że zbyt dużo czasu i energii tracimy na dyskusje miedzy sobą, które w zasadzie pomagają w zrozumieniu wielu spraw, ale nie rozwiązują niczyich problemów.  Dlatego mam prośbę. W dziale forum - prawo i pozostałe sprawy geodezyjne w wątku - rozporządzenie w sprawie standardów technicznych, szykujemy pytania które skierujemy do GUGiK. Zamieść tam swoje pytanie wspierając sie wątpliwą podstawą prawną, którą wykorzystuje geodeta powiatowy z Twoich okolic. Jak będziemy mieli jakieś stanowisko na piśmie, zdecydowanie łatwiej będzie nam dochodzić przestrzegania prawa przez urzędników.
pozdrawiam
Jarek

Offline bartan

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
Re: granice na mapie
« Odpowiedź #3 dnia: 6 Kwietnia 2012, 13:38 »
Witam
W porządku opiszemy i zamieścimy swoje pytania i uwagi. Kłopot w tym że to o czym piszę ma miejsce teraz i operaty bez ustalenia granic nie są przyjmowane do zasobu. Dzisiaj dowiedziałem się że w PODGiK w Zielonej Górze nie będą przyjmowane operaty bez ustalenia granic a geodeta z uprawnieniami 1 nie będzie mógł wykonać mapy do celów projektowych!!!!
Może ktoś miał podobną sytuację i mógłby podpowiedzieć czy i jak z niej wybrnął.

pozdrawiam i spokojnych Świąt życzę.

Offline Adam Wójcik

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2832
Re: granice na mapie
« Odpowiedź #4 dnia: 7 Kwietnia 2012, 09:31 »
Witaj Bartan.

Odpowiadając na Twoje pytania nalezy przede wszystkim wskazać, że "nowe" rozporządzenie co prawda nakłada na wykonawcę obowiązek ustalenia granic, ale jedynie wówczas gdy mapa do celów projektowych będzie służyła do lokalizacji budynku (a więc nie jest obojętne jaki jest cel jej wykonania), a budynek ten lokalizowany będzie w odległości 4m. albo mniej od granic nieruchomości. Ustalenie granic w tym przypadku jest konieczne wtedy, gdy w pzgik brak jest dokumentacji opisującej przebieg tych granic z wymaganą dokładnością.

Sumując: jedynie mdcp pod budynek lokalizowany nie dalej jak 4m i brak wystarczających danych w zasobie o przebiegu granic powoduje, że konieczne będzie podjęcie procedury mającej na celu ustalenie granic.

Pozdrawiam świątecznie, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline bartan

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
Re: granice na mapie
« Odpowiedź #5 dnia: 7 Kwietnia 2012, 13:25 »
Witam.
I właśnie o to nam chodzi. Na nic się zdaje tłumaczenie że pkt. 6 paragrafu 79 nowego rozporządzenia odnosi się bezpośrednio do pkt. 5
Ośrodki twierdzą inaczej. Mamy ustalać granice przy każdej mapie i koniec. Ostatnio widziałem nawet protokół kontroli w którym była odmowa przyjęcia operatu z powodu nie spełnienia punktu 6 a mapa wcale nie była pod lokalizację budynku.
Protokół napisany i teraz jak mam jakieś obiekcje to proszę bardzo mogę pisać odwołanie wyżej. Takie jest podejście kontrolującego.
To jest normalnie jakaś masakra.
Święta Świętami a spać człowiek nie może.

pozdrawiam

Offline Adam Wójcik

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2832
Re: granice na mapie
« Odpowiedź #6 dnia: 7 Kwietnia 2012, 13:49 »
Myślę Bartan, że w tej sytuacji należałoby - ale opierając się na konkretnym i udokumentowanycm przypadku - wystosować pismo interwencyjne np. do właściwego WINGiK-a w celu podjęcia stosownych działań nadzorczych nad takim starostwem.

Jeżeli posiadasz takie protokoły kontroli, to je albo opublikuj na tym forum, albo podeślij na maila. Zastanowimy się co z tym "fantem" mozna byłoby zrobić. Może jako PTG - jeżeli będzie to zasadne - wystapimy z takim pismem?

Pozdrawiam, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline bartan

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
Re: granice na mapie
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Kwietnia 2012, 10:42 »
Witam

Czy mógłbym Panie Adamie prosić o maila priv. Wysyłałem ze strony ale chyba coś nie idzie.

pozdrawiam
bartan

Offline geokuba

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 318
  • Płeć: Mężczyzna
Re: granice na mapie
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Kwietnia 2012, 08:00 »
Bartan, na wszelki wypadek, gdyby Ci umnknęło - w temacie forum "Prawo i pozostałe sprawy geodezyjne" jest opublikowane pismo WINGiK w sprawie granic na mdcp.