Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Elizy Orzeszkowej 6 lok 4
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjneAutor: michu310 Wątek: Dane do pracy ...  (Przeczytany 329 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline michu310

 • Członek PTG
 • ***
 • Wiadomości: 3
 • System:
 • Windows 10 Windows 10
 • Przeglądarka:
 • Chrome 107.0.0.0 Chrome 107.0.0.0
Dane do pracy ...
« dnia: 30 Października 2022, 21:09 »
Dzień dobry.

Pod koniec 2018 r. zgłosiłem mdcp i inwentaryzację obiektu budowlanego. Mapę do celów projektowych wykonałem w 2019 r. Na początku 2022 r. w ramach akcji zamykanie starych zgłoszeń dostałem informację, że mam zamknąć pracę z inwentaryzacji lub przekazać dokumentację. Przekazałem Urzędowi, że w tym roku praca zostanie zakończona (właściciel będzie oddawał budynek), dodatkowo poprosiłem Ośrodek o odblokowanie pobierania nowych baz danych, ponieważ portal ze starymi zgłoszeniami został zblokowany (brak możliwości pobierania danych do pracy tylko aktywne zawiadomienie o zakończeniu pracy) i nie mogę zakończyć pracy. Nie dostałem żadnej odpowiedzi w sprawie nowych baz.

Przeglądam przepisy i nie mogę znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.
Czy jest jakiś przepis, który nakłada na Urząd udostępnianie aktualnych danych do pracy?
Czy Urząd ma obowiązek informowania wykonawcy o zmianach na obszarze wykonywania pracy?
Czy obowiązkiem wykonawców jest proszenie się o nowe dane?


Pozdrawiam

Offline Kunzite

 • Aktywny użytkownik
 • ***
 • Wiadomości: 106
 • Jedna prosta idea
 • System:
 • Windows 10 Windows 10
 • Przeglądarka:
 • Chrome 106.0.0.0 Chrome 106.0.0.0
Odp: Dane do pracy ...
« Odpowiedź #1 dnia: 2 Listopada 2022, 13:43 »
Chyba przepisy nie wchodzą aż w takie detale kto i o co ma prosić. Z praktyki kompletnie nie widzę problemów. Wiadomo że w każdym ośrodku wygląda to inaczej bo działa inny system albo inna wersja systemu. Ale jakoś nie widzę gdzie tu jest problem, żeby otrzymać aktualne bazy po jakimś czasie. Wiadomo, że musi być jakiś sygnał że chcesz ponownie aktualne bazy. W wielu systemach jest to automatyczne, ale musisz wskazać co chcesz. W innych przechodzi to przez pracownika ale też trzeba wskazać co się chce. U mnie w rzadkości są maile czy telefony w takich sprawach. Zawsze możesz zgłosić uzupełniające i po pierwsze przedłużyć termin pracy, po drugie zmienić zakres, a co prowadzi do wydania nowych baz na całość.
Kolejna sprawa to przecież musisz mieć dostęp do bazy żeby ją zaktualizować. Więc do modyfikacji urząd i tak Ci jakoś ma udostępnić aktualne pliki.
Nie sądzę żeby urząd "musiał" informować o zmianach, kierownik pracy sam powinien wiedzieć czy coś się może zmienić po jakimś czasie w bazie czy nie. Wykonawca powinien mieć dostęp do informacji o trwających pracach ale najczęściej jest to mało przydatna informacja bo nie wiemy czy praca jest w zawieszeniu, na etapie analizy czy już złożona w ośrodku. Jak dostaniesz GMLa to możesz samemu sprawdzić, co się zmieniło w danym okresie czasu.
Tak jak pisałem wyżej, wydaje mi się że jakoś o nowe dane trzeba zabiegać, bo urzędy póki co telepatów ani SI nie zatrudniają żeby się domyślali, że Kowalski będzie potrzebował dziś nowej bazy. Tam gdzie są automaty to nawet słowa proszę nie trzeba wymawiać.

Jakoś między wierszami odczytuje, że Kolega to wymaga, żeby urząd sam mu przygotował bazy i żeby wysyłał mu nowe dane jak tylko ktoś w zakresie coś zmieni. Na szczęście tak to nie działa bo byłoby straszne marnowanie zasobów i mocy przerobowej serwerów.