Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Elizy Orzeszkowej 6 lok 4
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjneAutor: Staszek Wątek: Czy muszę ustalać wszystkie granice?  (Przeczytany 317 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Staszek

 • Członek PTG
 • ***
 • Wiadomości: 130
 • System:
 • Windows 10 Windows 10
 • Przeglądarka:
 • Chrome 124.0.0.0 Chrome 124.0.0.0
Czy muszę ustalać wszystkie granice?
« dnia: 17 Maja 2024, 10:38 »
Jako biegły w sprawie o zasiedzenie  dostałem zlecenie Sądu celem wydzielenia z działki nr 8576 części objętej wnioskiem o zasiedzenie. Działka ta w ewidencji gruntów jest wykazana z dokładnością do 0.0001ha, ale mapa ewidencyjna jest analogowa i granice trzeba ustalać  na podstawie par 31-33 rozporządzenia EGiB. Ja dokonałem ustalenia przebiegu granic na tych odcinkach gdzie będzie wydzielana część do zasiedzenia czyli działka nr 8576/1 .  Powierzchnię wydzielonej działki nr 8576/1 do zasiedzenia obliczyłem ze współrzędnych zaś pozostałej działki 8576/2 przez różnicę z powierzchnia ewidencyjną. Weryfikator stwierdził że powołując się na par 27.3 standardów technicznych, że należało ustalić granice całej działki bo powierzchnia działki wydzielonej przekracza 33%  całej działki.
Celem mojej pracy jest mapa gruntu objętego wnioskiem o zasiedzenia, dlaczego  mam ustalać granice w lesie pozostałej działki?. Wiadomo że to są koszty, dlaczego wnioskodawca sprawy ma ponowić koszty ustalenia granic, które nie są jego granicami?    Jakie jest wasze zdanie?
     
w załączeniu mapa
« Ostatnia zmiana: 17 Maja 2024, 10:47 przez Staszek »

Offline Jarek Thor

 • Zarząd PTG
 • *****
 • Wiadomości: 2454
 • System:
 • Windows 10 Windows 10
 • Przeglądarka:
 • Firefox 126.0 Firefox 126.0
Odp: Czy muszę ustalać wszystkie granice?
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Maja 2024, 21:36 »
Cześć Staszek.

Pytasz o nasze zdanie w tym temacie, więc pozwolę sobie na wypowiedź mojego zdania.

Tu wypadałoby najpierw rozstrzygnąć, czy prawo jest zawsze sprawiedliwe. Odpowiedź jest prosta. Prawo nie zawsze jest sprawiedliwe. Szczególnie wtedy, gdy jest kierowane przeciwko zwykłym ludziom i ich interesom. Nikt z nas nie wie co "ustawodawca" miał na myśli kreując w prawie zapis, że podziały do 1/3 powierzchni działki dzielonej można zrobić przyjmując częściowe odcinki granic do podziału, a z jakiego powodu powyżej tej wartości należy określać granice całej działki. Dlaczego do 1/3, a nie na przykład do 1/4 lub do 1/5? tego nie wie nikt. Są to tylko i wyłącznie zapisy realizujące pomysł ich twórcy, które nie mają żadnego związku z interesem osoby zainteresowanej, czy też nawet mającej interes prawny. Wiesz o tym tak samo Ty, jak i ja. Wielu - być może nawet zbyt wielu wcale się nad tym nie zastanawia. Dlaczego? Sam nie wiem. Część geodetów jest zwyczajnie zaszczuta i zastraszona przez nadzór geodezyjny, część chce tylko zarobić więc  im wszystko jedno, a część zwyczajnie się do tego przyzwyczaiła i uważa, że tak musi być. Ja od jakiegoś czasu wiem, jak prawo powstaje i dlaczego jest takie chore. Ale nie chce wchodzić w szczegóły. Powiem tylko jedno. Dopóki nam uprawnionym nie będzie zależało na normalności i nie urośniemy w siłę, tak jak jest - będzie jeszcze długo. Dbają o to "elity" obecnej geodezji w bardzo zorganizowany sposób.

Offline mxw

 • Użytkownik
 • **
 • Wiadomości: 92
 • Jedna prosta idea
 • System:
 • Windows 10 Windows 10
 • Przeglądarka:
 • Opera 109.0.0.0 Opera 109.0.0.0
Odp: Czy muszę ustalać wszystkie granice?
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Maja 2024, 16:12 »
To pytanie mam jak stwierdzisz czy zasiedzenie nastąpiło w tej konkretnej działce czy np nie przeszlo już cześciowo na działkę sąsiednią?
Wektor możesz mieć spitolony - np punkty graniczne może obliczone na podstawie mapy scaleniowej lub zarysu kiepskiej jakości z jakichś tam wsp katalogowych.
Bez ustalenia granic zewnętrznych nie masz możliwości stwierdzić czy zasiedzenie nastąpiło tylko jednej działki czy też częściowo działki sąsiedniej - bo np masz krzywe ogrodzenie stare (jako linię łamaną) a działki pomierzono na początkach i końcach jako proste - ale dane w bazie są kiepskiej jakości.

Inaczej sprawa się ma jeśli granice były już ustalone ale starym operatem to wystarczyłoby dostosować do standardów (bez wyznaczania ponownego w terenie).

Trzeba pewne rzeczy na logikę wziąć. Wiadomo że u siebie możesz przeliczyć granice już na podstawie pomierzonej osnowy i np wiesz że zasiedzenie nie weszło na sąsiada. Ale mapę do zasiedzenia zrobisz na podkładzie mapy z urzedu? Jeśli w numeryce nie zmienisz punktów granicznych bo ich nie chcesz wyznaczać itp? Wtedy na papierze czy w ośrodku jakby wyszło postanowienie o zasiedzeniu to okaże się że działka zasiadywana weszła np na sąsiednią (mimo że tak nie będzie) bo tylko zrypany jest wektor w ośrodku.

Ja myślę że trzeba logicznie podejść do tematu. Skoro zasiaduje się powyżej 1/3 powierzchni wypada zrobić całość (bo jak Jarek wspomniał tak ktoś ustalił a czemu tak nieważne po prostu jest tak póki tego nie zmienią)
Bo jakby nie było żadnego ograniczenia to zaraz geodeta zacznie kombinować - bo np wydzieli jakąś działkę wewnątrz (np odsuniętą po 0,5m od granicy zewnętrznej tylko po to aby nie ustalać granic sąsiednich) a przy obliczeniu powierzchni może się okazać że to co wydziela ma powierzchnię większą niż ewidencyjna - a ta pozostała część miałaby ujemną powierzchnię?
Ot takie rozważania.
Ja tam bym się tego zapisu jakoś nie czepiał bo ktoś zawsze jakiś zapis w przepisach wymyśli po to aby tak było.
Jeśli ktoś wymyślił że w terenie zabudowanym dozwolona prędkość to 50km/h to jak przekroczysz i dostaniesz mandat to będziesz się kłócił że tutaj nie ma budynku obok a jechałeś 70km/h mimo że znak stoi 50km/h? Skoro coś ktoś wymyślił lub ustanowił w przepisach nie pozostaje nic innego jak tego się trzymać do momentu jak czegoś nie zmieni kolejny ustawodawca.

« Ostatnia zmiana: 23 Maja 2024, 16:16 przez mxw »