*

Autor: Gregor Wątek: B→Ls  (Przeczytany 342 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Gregor

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja 1
  • jedna prosta idea
  • System:
  • Android 4.1.2 Android 4.1.2
  • Przeglądarka:
  • Safari 4.0 Safari 4.0
B→Ls
« dnia: 11 Sierpień 2017, 13:58 »
Witam.
Mam taki problem.
Działka własności Lasów Państwowych o pow. 8 arów. po byłej  hydroforni. Na działce użytek B.  Do okoła na sąsiednich działkach Ls i z jednej strony dr.  Na dzień dzisiejszy wszystkie urządzenia jak i budynek zostały rozebrane i Nadlesnictwo chce zmienić użytek na Ls. W PUL niestety widnieje B. Pytanie: Czy wystąpienie do UG o decyzję o wz pod zalesienie- czy decyzja o wz będzie stanowiła podstawę do takiej zmiany?

Offline jkbsrwk

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 156
  • Reputacja 8
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Firefox 54.0 Firefox 54.0
Odp: B→Ls
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Sierpień 2017, 15:51 »
Zgodnie z rozporządzenie ws EGiB (załącznik 6):

"Do lasów zalicza się grunty określone jako „las” w ustawie z dnia 28 września 1991 r. o lasach."

A w tejże ustawie art. 3 mówi, że:

"Art. 3. Lasem w rozumieniu ustawy jest grunt:
1) o zwartej powierzchni co najmniej 0,10 ha, pokryty roślinnością leśną (uprawami leśnymi) – drzewami i krzewami oraz runem leśnym – lub przejściowo jej pozbawiony:
a) przeznaczony do produkcji leśnej lub
b) stanowiący rezerwat przyrody lub wchodzący w skład parku narodowego albo
c) wpisany do rejestru zabytków;
2) związany z gospodarką leśną, zajęty pod wykorzystywane dla potrzeb gospodarki leśnej: budynki i budowle, urządze-nia melioracji wodnych, linie podziału przestrzennego lasu, drogi leśne, tereny pod liniami energetycznymi, szkółki leśne, miejsca składowania drewna, a także wykorzystywany na parkingi leśne i urządzenia turystyczne."

Jeśli "Twoja" działka spełnia te przesłanki to masz podstawę zmienić użytek.
« Ostatnia zmiana: 11 Sierpień 2017, 15:53 przez jkbsrwk »

Offline Gregor

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja 1
  • jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Firefox 54.0 Firefox 54.0
Odp: B→Ls
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Sierpień 2017, 16:09 »
To raczej nie jest takie proste  :'( żeby tak sobie użytek z B zmienić na Ls bo na działce są zadrzewienia. Podstawą do zmian może
być na pewno Plan Urz. Lasu, ale czy samo przeznaczenie gruntu pod zalesienie określone w  MPZP lub WZ może stanowić
podstawę do zmiany użytku, tego nie wiem?

Offline jkbsrwk

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 156
  • Reputacja 8
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Firefox 54.0 Firefox 54.0
Odp: B→Ls
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Sierpień 2017, 16:15 »
Podstawą do zmian może być na pewno Plan Urz. Lasu (...)

A jest jakaś podstawa prawna do tego?

Offline pasiasia

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 38
  • Reputacja 1
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Opera 46.0.2597.57 Opera 46.0.2597.57
Odp: B→Ls
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Sierpień 2017, 07:46 »
Tera już nie pamiętam dokładnie, ale wiem, że zamiana użytku na Ls i odwrotnie wymaga zabiegów opisanych w ustawie o lasach.
i Pamiętam, że decyzje czy tam  opinie wydaje starosta lub nadlesniczy w zalezności od tego czy są to grunty SP czy prywatne.

I z tego co pamiętam procedura jest czasochłonna i skomplikowana. Napewno WZDE nie wchodzi w rachubę.
« Ostatnia zmiana: 12 Sierpień 2017, 07:48 przez pasiasia »

Offline Tomek

  • Komisja PTG
  • ****
  • *
  • Wiadomości: 105
  • Reputacja 7
  • jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Firefox 54.0 Firefox 54.0
Odp: B→Ls
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Sierpień 2017, 16:07 »
A czy nie prościej jest przeprowadzić gleboznawczą klasyfikacje gruntów?

Offline Gregor

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja 1
  • jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Firefox 54.0 Firefox 54.0
Odp: B→Ls
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Sierpień 2017, 22:34 »
Jeśli chodzi o klasyfikatora, to masz rację, ale....
Lasom Skarbu Państwa nie nadaje się klas- bynajmniej tak było kiedyś jeśli dobrze pamiętam.

Offline Tomek

  • Komisja PTG
  • ****
  • *
  • Wiadomości: 105
  • Reputacja 7
  • jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Firefox 54.0 Firefox 54.0
Odp: B→Ls
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Sierpień 2017, 10:46 »
Prawo geodezyjne i kartograficzne a konkretnie art. 20 ust. 3
Cytuj
Grunty rolne i leśne obejmuje się gleboznawczą klasyfikacją gruntów, przeprowadzaną w sposób jednolity dla całego
kraju, na podstawie urzędowej tabeli klas gruntów.
oraz

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 12 września 2012 r. w sprawie gleboznawczej klasyfikacji gruntów

Cytuj
§ 3. Klasyfikację przeprowadza starosta z urzędu albo na wniosek właściciela gruntów podlegających klasyfikacji albo
innego władającego takimi gruntami wykazanego w ewidencji gruntów i budynków, zwanych dalej „właścicielem”.
§ 4. Z urzędu klasyfikację przeprowadza się:
1) na gruntach, które nie zostały dotychczas sklasyfikowane;
2) na gruntach zmeliorowanych – po upływie 3 lat od wykonania urządzeń melioracji wodnych;
3) na gruntach objętych postępowaniem scaleniowym;
4) na gruntach, na których starosta zarządził przeprowadzenie modernizacji ewidencji gruntów i budynków albo okresowej
weryfikacji danych ewidencyjnych – w przypadku zmiany użytków gruntowych na gruntach podlegających klasyfikacji;
5) po wystąpieniu klęski żywiołowej powodującej zmiany środowiska glebowego;
6) po zalesieniu gruntów na podstawie przepisów o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących
z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej lub na podstawie przepisów o wspieraniu
obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.
« Ostatnia zmiana: 15 Sierpień 2017, 10:52 przez Tomek »

Offline Leszek Piszczek

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 1978
  • Reputacja 113
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 60.0.3112.90 Chrome 60.0.3112.90
    • http://wbgsc.pl
Odp: B→Ls
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Sierpień 2017, 09:38 »
Witam.
Mam taki problem.
Działka własności Lasów Państwowych o pow. 8 arów. po byłej  hydroforni. Na działce użytek B.  Do okoła na sąsiednich działkach Ls i z jednej strony dr.  Na dzień dzisiejszy wszystkie urządzenia jak i budynek zostały rozebrane i Nadlesnictwo chce zmienić użytek na Ls. W PUL niestety widnieje B. Pytanie: Czy wystąpienie do UG o decyzję o wz pod zalesienie- czy decyzja o wz będzie stanowiła podstawę do takiej zmiany?

Chyba już trochę późno, bo tylko patrzeć jak wejdzie w życie ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Ta ustawa jest podstawą do przeniesienia do Zasobu gruntów między innymi z PGL. A ten grunt pasuje jak ulał... Żeby potem ktoś nie zarzucił, że zmiana użytku to próba matactwa. Ja byłbym ostrożny.

Ale jeśli na działce jest faktycznie "busz" a w MPZP ta działka jest w terenach leśnych byle nie teren budowlany, to upoważnienie starosty dla klasyfikatora i na podstawie zlecenia operat z wykazem zmian.

RoBoCIK połączył wiadomości: 16 Sierpień 2017, 09:54
Decyzja WZ rozumiem, że chodzi o warunki zagospodarowania ale czy to oznacza, że ten obszar nie ma MPZP?
« Ostatnia zmiana: 16 Sierpień 2017, 09:54 przez Leszek Piszczek »
Pozdrawiam Leszek

"Przecież to oni wiedzą jedynie
Jak świat wygląda, a jak powinien"


"Rząd nie ciąża
Da się usunąć"


Piotr Bukartyk

Offline Gregor

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja 1
  • jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Firefox 54.0 Firefox 54.0
Odp: B→Ls
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Sierpień 2017, 12:06 »
Zerknij Proszę kolego Tomku w ewidencję i powiedz czy u Was Lasy SP mają nadane klasy?
Nie pamiętam tylko jaki przepis o tym stanowił.
A co do Decyzji o WZ to ART. 24.4 UOGNSP o tym stanowi.
- Dlatego wydaje mi się że wystarczy że Organ wyda decyzją o wz, Lasy zalesią i podstawa do WZDE będzie.

RoBoCIK połączył wiadomości: 16 Sierpień 2017, 23:51
Cytuj
Chyba już trochę późno, bo tylko patrzeć jak wejdzie w życie ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Ta ustawa jest podstawą do przeniesienia do Zasobu gruntów między innymi z PGL. A ten grunt pasuje jak ulał... Żeby potem ktoś nie zarzucił, że zmiana użytku to próba matactwa. Ja byłbym ostrożny.

Ale jeśli na działce jest faktycznie "busz" a w MPZP ta działka jest w terenach leśnych byle nie teren budowlany, to upoważnienie starosty dla klasyfikatora i na podstawie zlecenia operat z wykazem zmian.

Decyzja WZ rozumiem, że chodzi o warunki zagospodarowania ale czy to oznacza, że ten obszar nie ma MPZP?
[/shadow]

Faktycznie jest to teren wiejski (a w zasadzie leśny ;-) , brak jest MPZP, a na działce nie ma nic poza drzewami.
W związku z powyższym Nadleśnictwo chce wystąpić do UG o WZIZT i na jej podstawie zmienić użytki w działce.
Pytanie, czy może to zrobić geodeta czy musi klasyfikator- jeśli klasyfikator to do czego w tym przypadku jest on potrzebny skoro klas nie nadajemy a zmieniamy tylko oznaczenie użytku (OFU)?
« Ostatnia zmiana: 16 Sierpień 2017, 23:51 przez Gregor »

Offline Tomek

  • Komisja PTG
  • ****
  • *
  • Wiadomości: 105
  • Reputacja 7
  • jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 60.0.3112.101 Chrome 60.0.3112.101
Odp: B→Ls
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Sierpień 2017, 20:30 »
W załączniku stanowisko GGK na temat lasu. Może się przyda.