Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjne







Autor: geocadka Wątek: Aktualizowanie bazy EGiB.  (Przeczytany 664 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline geocadka

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 8
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Firefox 91.0 Firefox 91.0
Aktualizowanie bazy EGiB.
« dnia: 26 Sierpnia 2021, 15:13 »
Witam.
Proszę o pomoc w kwestii aktualizowania bazy EGiB.
W ramach pracy której celem jest sporządzenie  mapy z projektem podziału nieruchomości otrzymałam  z Ośrodka dane ewidencyjne dotyczące budynku z podaną ilością kondygnacji 1,5. Jest to oczywiście wartość błędna, niezgodna z rozporządzeniem o ewidencji gruntów.
Otrzymałam negatywny protokół weryfikacji gdzie  wymuszają na mnie sprostowanie tego błędu. Czy mam taki obowiązek?
Czy kierownik pracy geodezyjnej której celem jest sporządzenie mapy z projektem podziału nieruchomości ma obowiązek: analizy  oraz sporządzenia WZDE dotyczącego budynku pod względem ilości kondygnacji? Nie jest to przecież przedmiotem zlecenia. Czy sporządzam WZDE dotyczący budynku jedynie do atrybutów które zmieniają się w wyniku pracy, to znaczy  numer działki?
Czy Starosta może wymusić abym w ramach  swojej pracy prostowała błędy w bazie EGiB?

Offline McG

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Android 10 Android 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 92.0.4515.159 Chrome 92.0.4515.159
Odp: Aktualizowanie bazy EGiB.
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Sierpnia 2021, 08:47 »
Mam to samo-u mnie budynki nie mają funkcji i też chcą żebym zrobił wzdeb i powołują art. 12b pgik. Według mnie to     wchodzenie  w umowę cywilną pomiędzy mną a klientem.
« Ostatnia zmiana: 27 Sierpnia 2021, 08:50 przez McG »

Offline geocadka

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 8
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Firefox 91.0 Firefox 91.0
Odp: Aktualizowanie bazy EGiB.
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Sierpnia 2021, 10:03 »
W takim przypadku ja powołuję się na  § 36.9 rozporządzenia o standardach.  Do operatu sporządza  dokumentację niezbędną do aktualizacji ewidencji gruntów i budynków, jeżeli kierownik zgłoszonych prac geodezyjnych stwierdzi zmiany w tym zakresie podczas ich wykonywania. Jeżeli kierownik takich zmian nie stwierdza to nie sporządza dokumentacji.
Ja mam problem z tym, że w danych wyjściowych jest błąd w postaci wartości 1,5 w ilościach kondygnacji, a robiąc podział działki nie analizuję tej kwestii. Moim zdaniem to Starosta powinien dostosować zapisy w bazie EGiB do rozporządzenia o ewidencji gruntów, a nie wymuszać to na wykonawcy. Przecież dane udostępnia z błędem i pobiera za to opłatę.
W negatywnym protokole weryfikacji pani napisała:,, Wykonawca powinien wiedzieć, że ilość kondygnacji 1,5 nie istnieje"
Czy to Starosta nie powinien tego wiedzieć zanim udostępni dane?

Offline pasiasia

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 42
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 92.0.4515.159 Chrome 92.0.4515.159
Odp: Aktualizowanie bazy EGiB.
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Sierpnia 2021, 16:36 »
Czy sporządzam WZDE dotyczący budynku jedynie do atrybutów które zmieniają się w wyniku pracy, to znaczy  numer działki?

Nie sporządzasz. W starym rozporządzeniu mowa o tym w zał. nr 1
jednen z możliwych identyfikatorów przyjmował oznaczenie

WWPPGG_R.XXXX.NDZ.Nr_BUD, w pkt 19 załącznika opisano, że NDZ (numer działki ) nie podlega zmianie w wyniku podziału działki.

Czy kierownik pracy geodezyjnej której celem jest sporządzenie mapy z projektem podziału nieruchomości ma obowiązek: analizy  oraz sporządzenia WZDE dotyczącego budynku pod względem ilości kondygnacji?

Zgodnie z art. 22 ust.2 PGiK zmiany w ewidencji gruntów i budynków wynikające ze zmiany aktów normatywnych (zmiana rozporządzenia)  nie wymagają wniosku strony. art. 24 ust.1 pkt 2a lit a - informacje wynikające z przepisów prawa podlegają aktualizacji z urzędu.
Więc niech starosta sam sobie z urzędu sprostuje ilości kondygnacji bo to jego obowiązek.



Offline Franek_

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 95.0.4638.54 Chrome 95.0.4638.54
Odp: Aktualizowanie bazy EGiB.
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Października 2021, 10:52 »
A jak jest u Was z pomiarem budynków, innych budowli (np. blaszaków) na działkach sąsiednich? Chcą od Was WZDE ze zmianą użytku i kartę spisową budynku?

Offline geocadka

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 8
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Firefox 93.0 Firefox 93.0
Odp: Aktualizowanie bazy EGiB.
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Października 2021, 09:41 »
W załączeniu pismo GGK   NG-OSG.700.14.2019

Offline Franek_

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 95.0.4638.54 Chrome 95.0.4638.54
Odp: Aktualizowanie bazy EGiB.
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Października 2021, 11:18 »
W załączeniu pismo GGK   NG-OSG.700.14.2019

Inspektor twierdzi że to pismo z przed zmian prawa i teraz to nie ma zastosowania. Do tego podobno na którejś z ostatnich wideokonferencji GGK czy tam ktoś z GUGiK stwierdził że zawsze pod inną budowlą musi być zmieniony użytek (spójność baz i takie tam argumenty).

Offline anna

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 96.0.4664.93 Chrome 96.0.4664.93
Odp: Aktualizowanie bazy EGiB.
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Grudnia 2021, 17:54 »
Operat pewnie już przyjęty do zasobu, ale dodam od siebie, że nie spotkałam się w żadnym ośrodku z wymogiem wykonywania WZDEB przy podziale działki, kiedy jedyną zmianą miałaby być nowa działka, na której znajduje się budynek. Zresztą wykonanie WZDEB uwzględniając już nowe numery działek byłoby fikcją. Podział zaczyna funkcjonować dopiero kiedy decyzja go zatwierdzająca staje się ostateczna, a decyzja może nigdy nie zostać wydana. Taki wykaz nie ma więc sensu.
Co do liczby kondygnacji 1.5, to domyślam się, że na mapie z projektem podziału pokazałaś dwie kondygnację, więc w zasadzie stwierdziłaś jaki jest prawidłowy atrybut. A zmiany stwierdzone przez Kierownika pracy w zakresie EGiB wymagają wykazu zmian.