Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjneAutor: Adam Wójcik Wątek: Komisja PTG ds. oznaczenia nieruchomości w KW i EGiB.  (Przeczytany 7997 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Adam Wójcik

 • Członek PTG
 • ***
 • Wiadomości: 2864
Komisja PTG ds. oznaczenia nieruchomości w KW i EGiB.
« dnia: 4 Grudnia 2011, 15:52 »
Witam.

Właśnie powstaje kolejna oddolna inicjatywa, zmierzająca do powołania przez Zarząd PTG Komisji, która zajęłaby się problematyką dotyczącą uzmysłowienia i geodetom i organom administracji publicznej, że założenie księgi wieczystej, czy też ujawnienia granic i powierzchni w ewidencji gruntów i budynków - tak naprawdę nic nie znaczy... Znaczy się nie przesądza o tym, że granice, albo powierzchnia działki, wykazane w ewidencji gruntów albo w KW są "święte"...

A wszystko za sprawą jednej - prostej - zasady: oznaczenie nieruchomości nie jest objęte rękojmia wiarygodności ksiąg publicznych. Tak więc tak naprawdę - w wielu przypadkach - Pan Kowalski nabywając nieruchomość w drodze kupna wcale nie ma pewności, jaka jest powierzchnia nabytej nieruchomości, albo w jakich faktycznie granicach rozciąga się jego prawo własności...

Temat "rzeka"... Godny podjęcia i dogłębnego wyjaśnienia...


W związku z powyższym proponuję: zwrócić się do Zarządu PTG z wnioskiem o powołanie Komisji Zwyczajnej PTG ds. wpływu oznaczenia nieruchomości w księgach wieczystych i katastrze nieruchomości na faktyczny zasięg własności nieruchomości.


I. Cel działania Komisji: opracowanie raportu oraz propozycji działań Zarządu zmierzających do efektywnego wykorzystania ustaleń Komisji.

II. Temin działania Komisji: wg potrzeb;

III. Sposób działania Komisji: konsultacje mail-owe.

IV. Regulamin pracy Komisji (proponowany):

1. Komisję tworzą:
a) członkowie PTG, którzy zgłosili akces do przystapienia do prac Komisji;
b) Sympatycy i inne osoby, które zgłosiły wolę przystąpienia do prac Komisji.

2. Prace Komisji odbywają na zasadzie konsultacji przeprowadzanych za pomocą poczty elektronicznej.

3. Przewodniczący Komisji wybierany jest zwykłą większością głosów osób biorących udział w głosowaniu. W przypadku równej liczby głosów funkcję Przewodniczącego obejmuje Członek PTG, który zainicjował powstanie Komisji. Głosowanie odbywa się za pomocą poczty elektronicznej.

4. Przewodniczący przedstawia Zarządowi stanowisko Komisji oraz projekty uchwał w zakresie opracowanego tematu.


W zawiązku z powyższym zapraszam wszystkich chętnych, zarówno członków PTG, jak i sympatyków, do zgłaszania swojego akcesu przystąpienia do prac tej - na razie planowanej - Komisji. Swój akses proszę zgłaszać na adres adam.wojcik@poczta.fm . No i oczywiście zachęcam do zgłaszania swoich propozycji w zakresie omawianego tematu.


Pozdrawiam, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline RadosławSmyk

 • Sąd Koleżeński
 • ****
 • ****
 • Wiadomości: 1338
Re: Komisja PTG ds. oznaczenia nieruchomości w KW i EGiB.
« Odpowiedź #1 dnia: 4 Grudnia 2011, 16:45 »
Mam jedną wątpliwość. Czy to nie jest próba udowadniania że białe jest białe, a czarne jest czarne? Dla mnie sprawa była, jest i bedzie oczywista. Nigdzie nie zetknąłem się z jakimś oficjalnym stanowiskiem, żadnego organu, że jest inaczej. Co i komu ma udowadniać komisja? Bo, o ile jest to może dla kogoś temat do pogadania, to robienie z tego zadania dla komisji to moim skromnym zdaniem przesada.
Podrawiam
Radek
Apices iuris non sunt iura.

Offline UlaZ

 • Członek PTG
 • ***
 • Wiadomości: 2535
Re: Komisja PTG ds. oznaczenia nieruchomości w KW i EGiB.
« Odpowiedź #2 dnia: 4 Grudnia 2011, 17:08 »
Witam!

Radku.... nie wiem z jakiego terenu jesteś, ale w małopolsce nawet wingik nie rozumie tego zagadnienia.
A cała rzesza geodetów, w tym biegli sądowi, wynoszą granice na grunt z map w zależności od tego jakie oznaczenie jest w kw. ( jeżeli stare to że starej mapy, a jeżeli nowe to z nowej).Nawet potrafią , jako kryterium położenia granicy, brać pod uwagę powierzchnię.   Ja z takimi problemami zmagałam się na co dzień. Główny Geodeta Kraju musiał  wyjaśniać małopolskiemu WINGiK , że dział I nie jest objęty rękojmią kw.
I wiesz, że chyba nasz wingik nie zrozumiał. Ostatnio usłyszałam coś  mniej więcej takiego " Co oni w tej Warszawie wiedzą, oni na katastrze się nie znają ".  Nie masz pojęcia, co potrafią robić niektórzy geodeci. Potrafią np wynieść granice z jakichś śmieciowych map i pokazać, że jest za ogrodzeniem, które istnieje prawie od początku świata. To, co dla Ciebie jest oczywiste, nie jest już tak oczywiste dla innych . Ja uważam, że problem  jest ważny i będę uczestniczyła w pracach tej komisji.

Pozdrawiam, Ula
Pozdrawiam, Ula

Offline UlaZ

 • Członek PTG
 • ***
 • Wiadomości: 2535
Re: Komisja PTG ds. oznaczenia nieruchomości w KW i EGiB.
« Odpowiedź #3 dnia: 4 Grudnia 2011, 17:20 »
Witam!

I dodam jeszcze jedno. Problemu nie rozumieją właściciele nieruchomości. Są przekonani- po rozmowach z urzędnikami prowadzącymi eg, czy niektórymi geodetami- że to co mają w księdze ( czyli powierzchnia) i granice ( których w księdze nie ma , ale wg wielu  urzedników czy geodetów są) jest święte.
Ula
Pozdrawiam, Ula

Offline Adam Wójcik

 • Członek PTG
 • ***
 • Wiadomości: 2864
Re: Komisja PTG ds. oznaczenia nieruchomości w KW i EGiB.
« Odpowiedź #4 dnia: 4 Grudnia 2011, 17:32 »
Witaj Radku.

To chyba dla Ciebie być może "białe jest białe, a czarne jest czarne". .. Bo dla Urzędnika - niekoniecznie...

Nie wierzysz? To proszę zapoznaj się z tym Quizem, który zapoczątkowałem na "niebieskim" Forum... http://www.geoforum.geodezja.pl/read.ph ... #msg-25455 Tam - dla urzędnika - sprawa jest oczywista: gość założył KW i urzędnik nie widzi żadnego problemu... Bo (jakoby) granice nieruchomości wyznacza właśnie ta założona księga. I nie ma tłumaczenia, że założenie księgi nic nie znaczy... Że granice jego nieruchomości wynikają z zupełnie innych zdarzeń prawnych... I nie dociera to ani do starosty, ani do WINGiK-a, ani do GGK...

Jak zrozumiałem, nie jesteś zainteresowany przystąpieniem do prac tej Komisji... OK. Szanuję Twoją decyzję.  Ale całkowicie nie podzielam Twojego pogladu, że dla Słuzby Geodezyjnej i Kartograficznej jest to tak oczywiste, jak dla Ciebie. Przeciwnie. Z tego, co się orientuję, poglądy administracji i nadzoru geodezyjnego są całkowicie rozbieżne z tym co głosisz. I co z tego, że masz rację? My też jesteśmy zgodni z Twoimi poglądami. A organy administracji publicznej podniesiony temat pojmuja całkowicie odmiennie... Stąd wola powołania Komisji...

Pozdrawiam, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline RadosławSmyk

 • Sąd Koleżeński
 • ****
 • ****
 • Wiadomości: 1338
Re: Komisja PTG ds. oznaczenia nieruchomości w KW i EGiB.
« Odpowiedź #5 dnia: 4 Grudnia 2011, 17:40 »
Ula... zdaję sobie sprawę z tego co napisałaś. Jestem z Ciechanowa, i u siebie akurat nie mam problemów które opisałaś. Ale w okolicach bywa już gorzej. Nikompetencja bywa czasem posunięta bardzo daleko i podobnie jak u Ciebie sięga wysoko (pytanie czy ona stamtąd nie przychodzi?). Swego czasu w Warszawie i okolicach funkcjonował program komputerowy który korzystając z bazy powierzchni działek wynikającej z ksiąg wieczystych oraz bazy współrzednych puntków granicznych ujawnionych w ewidencji gruntów dokonywał takich przesunięć punktów granicznych, w granicach błędu położenia punktu sytuacyjnego I grupy dokładnościowej, aby uzyskać powierzchnię działki równą powierzchni wynikającej z KW. Jeśli się dało oczywiście. Nie będę tego dowodu na "debilizm geodezyjny" komentował. Innymi przykładami, w tym aktualnymi, też służę. Także sama widzisz że problem znam.
Tylko zadaję pytanie. Co w tym przypadku robić? Edukować WINGiK ów i innych decydentów? Poprosić GUGiK o wydanie wiążącej interpretacji? Naprawdę się zastanawiam. Bo problem sam w sobie jest banalny i nie ma co tu analizować. Ale jeśli jego rozumienie przekracza możliwości dużej grupy geodetów, w tym władz geodezyjnych, to zaczynam sie  zastanawiać o co w tym wszystkim chodzi. I znowu wygląda mi na to że problem tkwi w ludziach a nie w zagadnieniu. Tylko że w tym momencie tematem działania komisji powinny byc kompetencje ludzi na odpowiedzialnych stanowiskach, ich werfikacja, wyciąganie wniosków w odniesieniu do polityki kadrowej  a nie to czy białe jest białe, a czarne czarne.
Mam nadzieję że rozumiesz o co mi chodzi. I proszę, traktujcie moją wypowiedź jako głos w dyskusji a nie sprzeciw. Rzucam te wątpliwości  by pokazać pewien punkt widzenia, z nadzieją, że to pomoże rozwiązaniu problemu a nie uciszy go.
Pojawił się posta Adama to jeszcze dwa słowa. Adamie.. to może wypowiedz się co rozumiesz za cel działania komisji. Wyjaśnienie problemu przez jego analizę prawną, czy podjęcie dyskusji, polemiki (pytanie czy bedzie z kim) z administracją, WINGiKami, GUGiK-iem? To w sumie istotne bo inaczej należałoby podejść do samego problemu.
Pozdrawiam
Radek
Apices iuris non sunt iura.

Offline UlaZ

 • Członek PTG
 • ***
 • Wiadomości: 2535
Re: Komisja PTG ds. oznaczenia nieruchomości w KW i EGiB.
« Odpowiedź #6 dnia: 4 Grudnia 2011, 17:45 »
Witam!

Ja mam obecnie u wingika dwie decyzje odmowne , gdzie argumentem dla geodety powiatowego za odmową ujawnienia w ewidencji gruntów ustalonej granicy jest to, że w księdze wieczystej jest stare oznaczenie i zarówno ustalona przeze mnie granica , jak i powierzchnia działki są inne niż w kw. Po przyjęciu dokumentacji do zasobu pani Jasia za pomocą kalki z przeskalowaną mapą ( starą austriacką), na podstawie której założono kw. sprawdza, czy granica jest dobrze ustalona. Paranoja. Ale wingik popiera panią Jasię i też uważa, że mogę granicę ustalać, ale mam to zrobić tak, żeby pokrywało się z tym, co jest w kw, a jeżeli nie to powinnam zrobić  tzw" podział graficzny" i oddzielić , albo dodzielić kawałek , tak, żeby się zgadzało.

Ula
Pozdrawiam, Ula

Offline UlaZ

 • Członek PTG
 • ***
 • Wiadomości: 2535
Re: Komisja PTG ds. oznaczenia nieruchomości w KW i EGiB.
« Odpowiedź #7 dnia: 4 Grudnia 2011, 17:51 »
Radku ... widzę , że napisałeś w międzyczasie.
Nie wiem, co robić, ale robić coś trzeba. Chociażby edukować.... może ktoś coś zrozumie  jak przeczyta... może zastanowi się .... może zacznie wreszcie myśleć.  

Pozdrawiam, Ula
Pozdrawiam, Ula

Offline Adam Wójcik

 • Członek PTG
 • ***
 • Wiadomości: 2864
Re: Komisja PTG ds. oznaczenia nieruchomości w KW i EGiB.
« Odpowiedź #8 dnia: 4 Grudnia 2011, 18:17 »
Właśnie przed chwilą skierowałem do Zarządu PTG - drogą mail-ową - oficjalny wniosek o podjęcie uchwały w przedmiocie powołania Komisji. Mam nadzieję, że Zarząd szybko i pozytywnie rozpatrzy sprawę.

Pozdrawiam, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline RadosławSmyk

 • Sąd Koleżeński
 • ****
 • ****
 • Wiadomości: 1338
Re: Komisja PTG ds. oznaczenia nieruchomości w KW i EGiB.
« Odpowiedź #9 dnia: 4 Grudnia 2011, 18:19 »
Ula.. no właśnie. To co napisałaś jest dla mnie najlepszym dowodem na to, że problem jest głównie w niekompetencji urzedników. I że w takim przypadku jak Twój powinniśmy interweniować, u GGK, mnistra czy premiera skarżąc niekompetencje organów, brak nadzoru organów wyższego szczebla itp. I wraca to co pisałem już na temat  naszego wystąpienia w sprawie ustalania granic w trybie przepisów rozporządzenia o ewidencji gruntów i budynków. Co z tego że niby przyznano nam rację, co z tego że nikt nie polemizował z nami merytorycznie jak praktyka niewiele się zmieniła. I że GGK nie zrobił nawet kroku żeby sprawę oczyścić kompleksowo. Jestem za tym żeby "przyduszać" GGK w sprawie podjęcia konkretnych działań w celu prostowania praktyki w tym względzie. Innej drogi nie ma. Takie jest moje zdanie. Co nie znaczy że jeśli wiekszość zadecyduje inaczej to ja się nie bawię ;-). Chętnie pomogę i w innym trybie załatwiania sprawy, a jak sie uda to z przyjemnością przyznam że nie miałem racji.
Pozdrawiam
Radek
Apices iuris non sunt iura.

Offline UlaZ

 • Członek PTG
 • ***
 • Wiadomości: 2535
Re: Komisja PTG ds. oznaczenia nieruchomości w KW i EGiB.
« Odpowiedź #10 dnia: 4 Grudnia 2011, 18:24 »
Witam!
Wydaje mi się, że właśnie opinia komisja może być załącznikiem do interwencji u GGK. Jedno nie wyklucza drugiego, a nawet może się uzupełniać.

Pozdrawiam, Ula
Pozdrawiam, Ula

Offline Adam Wójcik

 • Członek PTG
 • ***
 • Wiadomości: 2864
Re: Komisja PTG ds. oznaczenia nieruchomości w KW i EGiB.
« Odpowiedź #11 dnia: 10 Grudnia 2011, 15:23 »
Witam.

Z formalnego punktu widzenia Komisja jeszcze nie powstała (z tego co wiem 3 członków Zarządu, na 5, głosowało "za", dwóch natomiast jeszcze nie wyraziło swojego stanowiska). Wyniki głosowania (a w zasadzie decyzja Zarządu o powołaniu Komisji) do dzisiaj nie zostały jeszcze ofijalnie ogłoszone, jakkolwiek fakt powstania tej Komisji jest już w zasadzie przesądzony... Muszę tu jednocześnie mocno zaznaczyć, że PTG jest organizacją pozarządową, a więc działającą z nieprzymuszonej woli swoich członków, w tym członków Zarządu. Organizacja swoje działania opiera więc na zasadzie "wolnego czasu" i "chęci", a nie jakiegokolwiek "obowiązku" lub "przymusu"... Mamy czas -> działamy. Czasu nie mamy -> sprawami PTG zajmujemy się wówczas, kiedy ten czas znajdziemy...

Ale wracając do meritum... Do prac w Komisji zadeklarowałem się ja, jako inicjator jej powołania, chęć uczestnictwa zadeklarowała UlaZ, a ostatnio swój akses do prac w Komisji zgłosił też eGEO (miło Cię widzieć). Tak więc - na dzień dzisiejszy - przedmiotowym tematem będziemy zajmowali się we troje...

Oczywiście liczymy i zachęcamy do uczestnictwa w pracach tej Komisji także inne osoby... Jak wcześniej już była o tym mowa, ważna jest chęć pracy i wola wniesienia do opracowywanego tematu czegoś konstruktywnego... Nie jest natomiast ważne (nie jest warunkiem), czy sosba ta przynależy do PTG... Sprawa się liczy, a nie przynależność...

Pozdrawiam, Adam Wócjik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline Robert Łuczyński

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 3
 • Płeć: Mężczyzna
  • Strona domowa
Re: Komisja PTG ds. oznaczenia nieruchomości w KW i EGiB.
« Odpowiedź #12 dnia: 13 Grudnia 2011, 00:15 »
Witajcie.
Zaraz wyślę potwierdzenie chęci uczestnictwa Adamowi.
Chciałbym się przyłączyć, ponieważ uważam, że problem istnieje. Rzeczywiście jest to również niekompetencja urzędników, o której napisał Radek. Ale o wielkości problemu świadczy najbardziej zapis dotyczący przyjmowania granic do podziału. Jak widać, Autor tego nieporozumienia nie został uświadomiony.
Robert Łuczyński
Robert Łuczyński

Offline Adam Wójcik

 • Członek PTG
 • ***
 • Wiadomości: 2864
Re: Komisja PTG ds. oznaczenia nieruchomości w KW i EGiB.
« Odpowiedź #13 dnia: 13 Grudnia 2011, 14:09 »
Witaj Robercie w Komisji...

Jak widzę,  skład tej Komisji jest tak "mocny", że zapewne rozstrzaskamy podjęty problem do Świąt... :)

Pozdrawiam, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline Adam Wójcik

 • Członek PTG
 • ***
 • Wiadomości: 2864
Re: Komisja PTG ds. oznaczenia nieruchomości w KW i EGiB.
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Grudnia 2011, 13:56 »
Witam.

Jak wynika z korespondencji na prywatny adres e-mail, a także dyskusji na "zamkniętym" Forum Zarządu, na chwilę obecną:

- z komisji "wypisał się" eGEO;
- do uczestnictwa komisji zgłosili akces Radek i Jarek.

Wobec powyższego, skład Komisji - na dzień dzisiejszy - tworzy 6 osób (Adam, Ula, Robert, Leszek, Radek. Jarek).

Pozdrawiam, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...