*

Autor: ecia Wątek: Ewidencjonowanie czasu pracy dla zleceniodawcy  (Przeczytany 444 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ecia

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 90
  • Reputacja 4
  • Płeć: Kobieta
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 55.0.2883.87 Chrome 55.0.2883.87
Ewidencjonowanie czasu pracy dla zleceniodawcy
« dnia: 31 Styczeń 2017, 15:12 »
W związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o minimalnej stawce godzinowej wszyscy samozatrudnienie mają obowiązek prowadzić rejestr godzin swojej pracy potwierdzony przez zleceniobiorcę i przechowywać go przez 3 lata.
Co o tym myśleć??
Odsyłam do artykułu:
http://www.rp.pl/Kadry/312289907-Ewidencja-czasu-pracy-dla-zleceniobiorcow-i-samozatrudnionych-aby-PIP-sprawdzila-ich-minimalne-wynagrodzenie.html#ap-2

i ustawy:
USTAWA
z dnia 22 lipca 2016 r.
o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw1)

Art. 8b. 1. W przypadku umów, o których mowa w art. 734 i art. 750 Kodeksu cywilnego, strony określają
w umowie sposób potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług.
2. W przypadku gdy strony w umowie nie określą sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia
lub świadczenia usług, przyjmujący zlecenie lub świadczący usługi przedkłada w formie pisemnej, elektronicznej lub
dokumentowej informację o liczbie godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług, w terminie poprzedzającym
termin wypłaty wynagrodzenia.
3. Jeżeli umowa nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej, przedsiębiorca
albo inna jednostka organizacyjna, przed rozpoczęciem wykonania zlecenia lub świadczenia usług, potwierdza
przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej ustalenia
co do sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług, a w przypadku braku takiego
potwierdzenia przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.

Offline jm

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 212
  • Reputacja 6
  • System:
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Przeglądarka:
  • Firefox 51.0 Firefox 51.0
Odp: Ewidencjonowanie czasu pracy dla zleceniodawcy
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Styczeń 2017, 17:20 »
Co o tym myśleć??
Odsyłam do artykułu:
http://www.rp.pl/Kadry/312289907-Ewidencja-czasu-pracy-dla-zleceniobiorcow-i-samozatrudnionych-aby-PIP-sprawdzila-ich-minimalne-wynagrodzenie.html#ap-2
...
W tym wydaniu to mega durnota.
Na szczęście geodetów będzie dotyczyć chyba tylko w małym zakresie, jakieś stałe obsługi wykonywane przez singli itp.
Pozdrawiam, Józef.

Offline ecia

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 90
  • Reputacja 4
  • Płeć: Kobieta
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 55.0.2883.87 Chrome 55.0.2883.87
Odp: Ewidencjonowanie czasu pracy dla zleceniodawcy
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Styczeń 2017, 21:22 »
Ja mam skomplikowaną sytuację zawodową bo oprócz tego że prowadzę działalność (niby jednoosobowo) to jestem współwłaścicielem i prokurentem w spółce z o.o. gdzie już są zatrudnieni ludzie .... jak dla mnie to paranoja 

RoBoCIK połączył wiadomości: 31 Styczeń 2017, 21:23
i znam dużo geodetów w nieformalnych spółkach cywilnych (nawet 10 osobowe biura) sytuacja wymogła na nich takie rozwiązanie

Offline Leszek Piszczek

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 1958
  • Reputacja 121
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 55.0.2883.87 Chrome 55.0.2883.87
    • http://wbgsc.pl
Odp: Ewidencjonowanie czasu pracy dla zleceniodawcy
« Odpowiedź #3 dnia: 1 Luty 2017, 07:31 »
Oczywiście prac geodezyjnych wykonywanych na rzecz osób fizycznych, czyli takich podziałów czy rozgraniczeń dla Pana Józka, ta cała "nowelizacja" nie dotyczy? Co innego gdy firma jednoosobowa wykonuje podział, rozgraniczenie dla urzędu, czy innego przedsiębiorcy. Tak się właśnie zastanawiam, bo mamy zlecić prace wymiany amorków i innych elementów zawieszenia w samochodzie firmowym jednoosobowemu zakładowi mechaniki samochodowej... To chyba lepiej części kupić samemu na naszą firmę a za usługę mechanika nie brać żadnej faktury...  :dizzy:
Pozdrawiam Leszek

"Przecież to oni wiedzą jedynie
Jak świat wygląda, a jak powinien"


"Rząd nie ciąża
Da się usunąć"


Piotr Bukartyk

Offline ecia

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 90
  • Reputacja 4
  • Płeć: Kobieta
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 55.0.2883.87 Chrome 55.0.2883.87
Odp: Ewidencjonowanie czasu pracy dla zleceniodawcy
« Odpowiedź #4 dnia: 1 Luty 2017, 08:24 »
ja nie doczytałam że nie dotyczy :) wiec chyba dotyczy <hahaha> pójdę dziś do szewca i zażądam rozpiski godzinowej ile mi fleczki w butach wymieniał:) od fryzjerki też i Pani sprzątaczki biura też. Może moja księgowa wyszła przed szereg żądając takiej rozpiski ode mnie :)

Offline Leszek Piszczek

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 1958
  • Reputacja 121
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 55.0.2883.87 Chrome 55.0.2883.87
    • http://wbgsc.pl
Odp: Ewidencjonowanie czasu pracy dla zleceniodawcy
« Odpowiedź #5 dnia: 1 Luty 2017, 08:45 »
Ecia, ustawa wymienia w sposób zamknięty podmioty i sytuacje, których ta regulacja dotyczy.
W tym samym miejscu, które wcześniej podałaś znalazłem opinię kancelarii prawnej:
Cytuj
Łukasz Chruściel, radca prawny z kancelarii Raczkowski Paruch
Wykładnia literalna nowych przepisów wskazuje, że jeśli osoba prowadząca działalność gospodarczą zawrze umowę-zlecenie z księgową czy nawet sprzątaczką, to nie musi prowadzić ewidencji swojego czasu pracy. Cel tego przepisu był inny, bo miał wyłączać osoby, które swój biznes wykonują dzięki wsparciu zatrudnionych na etatach czy zleceniobiorców. Może się więc okazać, że w razie sporu z PIP o to, czy zlecenie na prowadzenie spraw podatkowych własnej firmy czy sprzątanie biura zwalnia z obowiązku prowadzenia ewidencji, pojawi się odmienna interpretacja tych przepisów. Niemniej wskazuje to jednak, że nowe przepisy nie są precyzyjnie sformułowane i mogą być różnie interpretowane przez przedsiębiorców i służby kontrolne. A te różnice mogą być bardzo kosztowne.

Jak samozatrudnieni mogą ominąć ewidencję czasu pracy

Czy można ominąć ewidencję czasu pracy?
« Ostatnia zmiana: 1 Luty 2017, 08:50 przez Leszek Piszczek »
Pozdrawiam Leszek

"Przecież to oni wiedzą jedynie
Jak świat wygląda, a jak powinien"


"Rząd nie ciąża
Da się usunąć"


Piotr Bukartyk

Offline ecia

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 90
  • Reputacja 4
  • Płeć: Kobieta
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 55.0.2883.87 Chrome 55.0.2883.87
Odp: Ewidencjonowanie czasu pracy dla zleceniodawcy
« Odpowiedź #6 dnia: 1 Luty 2017, 08:57 »
wg tego co tam jest napisane MUSISZ prowadzić ewidencję czasu pracy
od 1 stycznia 2017
gdzie jest napisane, że nie musisz ?

Kto zawiera umowę zlecenie np. z księgową??
od umowy zlecenia zapłacisz dodatkowo zus
koło się zamyka

RoBoCIK połączył wiadomości:  1 Luty 2017, 09:07
raczej wszystko załatwia się rachunkami/fakturami a nie umowami zleceniami - księgowa (też niby jednoosobowa DG w nieformalnej spółce z 3 innymi) wystawia mi fakturę vat, sprzątaczka tak samo....
« Ostatnia zmiana: 1 Luty 2017, 09:07 przez ecia »

Offline Leszek Piszczek

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 1958
  • Reputacja 121
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 55.0.2883.87 Chrome 55.0.2883.87
    • http://wbgsc.pl
Odp: Ewidencjonowanie czasu pracy dla zleceniodawcy
« Odpowiedź #7 dnia: 1 Luty 2017, 12:54 »
Cytuj
Art. 734. § 1. Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.
§ 2. W braku odmiennej umowy zlecenie obejmuje umocowanie do wykonania czynności w imieniu dającego zlecenie. Przepis ten nie uchybia przepisom o formie pełnomocnictwa.
Cytuj
Art. 750. Do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu.

Ecia, faktura jest dokumentem końcowym wykonania umowy. Umowa z księgową tak jak w Twoim przypadku została zwarta w sposób o którym mówi ust. 3 przepisu który zacytowałaś "Jeżeli umowa nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej",   ja nie jestem prawnikiem dlatego wspomagam się ich opiniami. Jest duża szansa, że mają rację.
Pozdrawiam Leszek

"Przecież to oni wiedzą jedynie
Jak świat wygląda, a jak powinien"


"Rząd nie ciąża
Da się usunąć"


Piotr Bukartyk