Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjne







Autor: UlaZ Wątek: ZMIANA ROZPORZĄDZENIA W SPRAWIE EGiB  (Przeczytany 28829 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Adam Wójcik

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2864
Re: ZMIANA ROZPORZĄDZENIA W SPRAWIE EGiB
« Odpowiedź #15 dnia: 24 Lipca 2012, 16:22 »
OK Ulka...

Niniejszym wycofuję swoje zastrzeżenia co do (braku) realziacji obowiązku zawiadamiania właścicieli... Jak się bowiem okazuje, podmiotami ewidencyjnymi są właściciele, o czym stanowi §17 rozporządzenia, który to przepis mi jakoś "umknął"...

Jeżeli chodzi natomiast o "aktualizację"...

>>A jeśli chodzi o aktualizację, to przecież Adamie zawsze ją wykonuje starosta,
>>a geodeta przygotowuje tylko właściwe dokumenty. Tak myślę, ale może się mylę.

Dokładnie...

Oznacza to tym samym, że ewentualny zapis w stylu "przepisy par.37-39 rozporządzenia stosuje się odpowiednio do aktualizacji ewidencji", upoważniałby nie geodetę wykonującego np. podział, ale starostę do stosowania tej procedury. W tej sytuacji wydaje się, że bardziej właściwym zapisem byłoby coś w stylu: "Przepisy par.37-39 stosuje się także odpowiednio przy wykonywaniu wszelkich prac geodezyjnych i kartograficznych, będących podstawą aktualizacji operatu ewidencyjnego".

Pozdrawiam, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline UlaZ

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2535
Re: ZMIANA ROZPORZĄDZENIA W SPRAWIE EGiB
« Odpowiedź #16 dnia: 24 Lipca 2012, 16:47 »
Adamie...

"W tej sytuacji wydaje się, że bardziej właściwym zapisem byłoby coś w stylu: "Przepisy par.37-39 stosuje się także odpowiednio przy wykonywaniu wszelkich prac geodezyjnych i kartograficznych, będących podstawą aktualizacji operatu ewidencyjnego".

No, super propozycja... Ja jestem za.

Pozdrawiam, Ula
Pozdrawiam, Ula

Offline Adam Wójcik

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2864
Re: ZMIANA ROZPORZĄDZENIA W SPRAWIE EGiB
« Odpowiedź #17 dnia: 29 Lipca 2012, 10:06 »
Witam.

Analizując przedstawiony projekt rozporządzenia mam następujące (jak na razie) pytanie: czy narzucenie - w drodze rozporządzenia - standardu GML jest w ogóle dopuszczalne?

Z treści projektu, a także z uzasadnienia wynika, że standard GML będzie standardem obowiązkowym. Jedynie na okres przejściowy dopuszczone są dotychczasowe zasady wymiany danych z egib. Jakkolwiek standardy wymiany danych mogą być określane, albo raczej użyję określenia "standaryzowane", to w tym przypadku nie jest przecież tak, że istnieją gotowe aplikacje pozwalające wyeksportować dane do tego formatu. Oznacza to, że zarówno "odczyt" danych ewidencyjnych otrzymanych z egib, jak też przekazanie danych do egib będzie wymagało zastosowania wręcz niestandardowych działań, polegających albo na samodzielnej "obróbce" tych danych do proponowanego formatu, albo zakup całkowicie nowego, komercyjnego oprogramowania, które będzie potrafiło poradzić sobie z tym standardem. Tak czy owak, bez poświęcenia czasu, a raczej pieniędzy, nie będzie możliwe sprostanie tym wymaganiom. Innymi słowy w drodze rozporządzenia prawodawca tak naprawdę nałożył na wykonawców prac dodatkowy ciężar, bez poniesienia którego nie będzie możliwe wykonywanie prac geodezyjnych.

Zauważyć należy, że proponowany w projekcie standard GML, to w istocie narzucenie na wykonawców obowiązku stosowania Polskich Norm oraz norm eurpoejskich, podczas gdy obowiązująca ustawa o normalizacji stanowi, że stosowanie norm nie jest obowiązkowe. Ba, prawodawca wcale nie publikuje tych norm w wydanym rozporządzeniu, z tego też powodu ktoś, kto ma życzenie się do nich stosować (albo z nich chociażby korzystać), musi sobie je kupić. Czy to jest prawidłowe i poprawne podejście legislacyjne?

W uzasadnieniu do projektu wyjaśnia się, że schematy aplikacyjne UML, zawarte w załączniku 2, sporządzone zostały wg reguł określonych w ... i tu podano m.in. dwie normy PN-EN-ISO EN-ISO 19136:2007 i PN-EN-ISO 19110:2006. Czy ma znaczenie, że te normy zostały wycofane, gdyż zastąpiły je inne normy (odpowiednio PN-EN ISO 19109:2009 i PN-EN ISO 19110:2010)? Zresztą te same normy były użyte przy sporządzaniu podobnych schematów w "gniocie"...

Co myślicie na ten temat?

Pozdrawiam, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline Adam Wójcik

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2864
Re: ZMIANA ROZPORZĄDZENIA W SPRAWIE EGiB
« Odpowiedź #18 dnia: 29 Lipca 2012, 12:08 »
Powierzchnie działek ewidencyjnych, czyli chyba kogoś "pogięło"...

Zacznę od tego, że zgodnie z rozporządzeniem ws egib z 2001r. - jeszcze jak na razie obowiązującym:

<<§ 61. Numerycznego opisu granic działki ewidencyjnej dokonuje się za pomocą współrzędnych punktów określających przebieg linii granicznych.

§ 62. Pole powierzchni działki ewidencyjnej oblicza się na podstawie współrzędnych, o których mowa w § 61, i określa się w hektarach z dokładnością zapisu do 0,0001.>>

powierzchnia działki ewidencyjnej, ujawnianej w egib, była prostą konsekwencją matematycznego jej obliczenia na podstawie takich, a nie innych współrzędnych. Proste jak drut... Przez ponad 10 lat taka zasada funkcjonowała i jakoś "świat się nie zawalił"...

Ale teraz nie... To jest źle... Teraz powierzchnia, ujawniana w ewidencji, ma nie być już taką prostą zależnością. Całkowity odjazd: współrzędne sobie, a powierzchnia sobie. Mało tego: użytki to trzeci "byt", bo mają być wyrównywane do powierzchni ewidencyjnej, coby to nie znaczyło...

Treaz proponuje się, że powierzchnia działki ewidencyjnej ma być korygowana... Co prawda nie wiadomo, kto ma ją korygować, ale mniejsza o większość... To ja się pytam: jaką poprawkę należy zastosować dla działki jednohektarowej? O ile zmieni się nam ta powierzchnia? O 1 m.kw? Pytam, bo nie wiem... I tak naprawdę to nawet nie mam ochoty tego wyliczać na podstawie tych naukowych, załączonych do projektu rozporządzenia, wzorów... Już czekam, jak mi organ zmieni powierzchnię mojej 1200 mertowej posesji... Ciekawe, czy "wyjdzie" mu 1201 m.kw (coby uzasadniało naliczenie mi większego podatku), czy też może jednak na "moim" terenie te poprawki odwzorowawcze zaskutkują, że "wetnie" mi 1 m.kw? Większych rozbiezności się raczej nie spodziewam... Tak czy owak, ze względu na czyjeś "zakrzywienie", wcale nie jestem pewien jaką powierzchnię ma moja działka. Zresztą i tak nie powinienem być wcale tego pweien, z uwagi na nieobejmowanie działu I-go KW (oznaczenia nieruchomości) rękojmią wiarygodności...

Bajzel z powierzchniami działek ewidencyjnych - w mojej ocenie - szykuje się totalny... Już teraz jest bajzel... W szumnie nazwanej "roboczej bazie danych", nawiasem mówiąc psu na budę potrzebnej, wykazuje się, albo nie wykazuje, jakieśtam współrzędne, zależne od tego i owego, oblicza wielce ważne powierzchnie, przy czym 500 warunków dotyczy tego obliczenia, a potem i tak nie wiadomo jaką powierzchnię należy wykazać w operacie przekazywanym do zasobu (no bo sama robocza baza danych do zasobu przekazywana nie jest, bo i po co?). Już na tym etapie (chociażby z racji zasad rozliczania użytków) jest "rozdwojenie jaźni"... Mało tego, teraz projekt przewiduje (w zmienianym par.62 ust.3), że te dane z mozołem i troską wypracowane przez wykonawcę jedynie "MOGĄ BYĆ" podstawą dokonania zmiany powierzchni w egib... Pewnie starosta będzie o tym orzekał w drodze wydania decyzji administracyjnej... I to zapewne "na wniosek", bo kto go zmusi do wpowadzenia tych zmian z urzędu... A do tego "zasmazka", czyli konieczność uwzględnienia korekty odwzorowawczej...

Ja się z tego powodu pytam: czy leci z nami pilot? Po co są te komplikacje? Może tę poprawkę należałoby stosować do całego obrębu, jednostki ewidencyjnej, albo może powiatu lub województwa? Z tego co wyczytuję z róznych wypowiedzi w necie, to i tak "wcięło" ileśtam hektarów powierzchni kraju i nikt nad tym nie panuje... Czy te poprawki odwzorowawcze mają na celu "odzyskanie" tego terytorium? Idę o zakład, że i tak bilans powierzchniowy się nie zgodzi...

Ale jazda... Hardkorowa... :)

Pozdrawiam, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline Jarek Thor

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2448
Re: ZMIANA ROZPORZĄDZENIA W SPRAWIE EGiB
« Odpowiedź #19 dnia: 29 Lipca 2012, 13:00 »
Witam.
Zgadzam się całkowicie z tym co napisał Adam. Tak proponowany zapis łamie zarówno zasady logiki jak i matematyki. O tym jaka jest dokładność zapisu (wartość dokładności) do ara lub do metra kwadratowego powinna potwierdzać informacja zgodna z  § 86 ust.2 rozporządzenia. A wiemy wszyscy, że mało który z powiatów wypełnia obowiązek informowania o tym w wypisach z ewidencji.
pozdrawiam
Jarek

Offline UlaZ

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2535
Re: ZMIANA ROZPORZĄDZENIA W SPRAWIE EGiB
« Odpowiedź #20 dnia: 29 Lipca 2012, 16:41 »
Witam.

No , te korekty powierzchni działek o wartość poprawki odwzorowawczej to faktycznie jakieś nieporozumienie chyba.

Ale ja jeszcze mam pytanie , co do par.19 ust.1 pkt.2. Co rozumiecie przez " raporty obrazujące dane ewidencyjne w MOMENCIE ZAKŁADANIA EWIDENCJI " ?

Pozdrawiam, Ula
Pozdrawiam, Ula

Offline mypal

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 11
Re: ZMIANA ROZPORZĄDZENIA W SPRAWIE EGiB
« Odpowiedź #21 dnia: 31 Lipca 2012, 17:02 »
Chciałbym tylko zauważyć, że uwzględnianie korekty odwzorowawczej przy obliczaniu pola powierzchni działek wcale nie jest takim nowym wymysłem. W instrukcjach O-1 par. 15 i G-5 par. 10 można to znaleźć.

Offline Adam Wójcik

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2864
Re: ZMIANA ROZPORZĄDZENIA W SPRAWIE EGiB
« Odpowiedź #22 dnia: 1 Sierpnia 2012, 08:14 »
Z tymi poprawkami odworowawczymi to chyba nie do końca jest tak, że winny one być obecnie obligatoryjnie stosowane przy obliczaniu powierzchni działki ewidencyjnej.

1. G-5 nigdy nie była obowiązującym standardem technicznym. To, że instrukcja G-5 zawiera zasady obliczania powierzchni, wcale nie oznacza, że tym samym są one wiążące dla wykonawców prac geodezyjnych.

2. W Instrukcji O-1 faktycznie jest wzmianka o tych poprawkach, ale prawdę mówiąc nic konkretnego w tej instrukcji nie ma (chociażby wzorów). Pośrednio co prawda odnosi do G-5, ale ten sposób stanowienia prawa nie jest dopuszczalny (źródła prawa nie mogą być wprowadzane instrukcją).

3. Jakby nie było, to obowiązującymi są przepisy rozporządzenia ws egib, a w nich nie ma ani słowa na temat korekty powierzchni działki ewidencyjnej z tego tytułu. Zatem, na dzień dzisiejszy - wg mnie - nie ma prawnego obowiązku stosowania tych poprawek odworowawczych. Ja przynajmniej nie znajduję takiego jednoznacznego zapisu prawnego.

4. Nie wydaje się być uzasadnionym, aby dopuszczać do powstania całkowitej rozbieżności powierzchni działki ewidencyjnej ujawnianej w egib od powierzchni analitycznie obliczanej ze współrzędnych jej punktów granicznych. Jaki tu sens i cel? Przecież to wymknie się całkowicie spod kontroli... Obecnie można zweryfikować (obliczyć) powierzchnię działki, właśnie na podstawie ujawnionych współrzędnych. A projekt przewiduje, że to będą dwa całkowicie odrębne byty...

Pozdrawiam, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline Adam Wójcik

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2864
Re: ZMIANA ROZPORZĄDZENIA W SPRAWIE EGiB
« Odpowiedź #23 dnia: 11 Sierpnia 2012, 07:23 »
Witam.

Jak wynika z zamieszczonej sna srtonach GUGiK opinii Rządowego Centrum Legislacji   http://www.gugik.gov.pl/__data/assets/p ... gi-RCL.pdf
Cytuj
l. Z uwagi na liczbę, zakres oraz obszerność zmian wprowadzanych projektem (ponad 300 stron, przy czym obowiązujące rozporządzenie liczy około 70 stron) proponuje się, zgodnie z treścią przepisu § 84 w zw. z § 132 Zasad techniki prawodawczej, przygotować projekt nowego rozporządzenia całościowo regulującego zagadnienia związane z ewidencją gruntów i budynków, zgodnie z art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2010 r. Nr 193, póz. 1287).
możemy chyba spodzewać się, że GUGiK przygotuje tekst ujednolicony zmienianego rozporządzenia.

Jakkolwiek wydaje się, że nasze uwagi do tekstu obecnego powinny zostać skierowane do GUGiK.

Pozdrawiam, Adam Wójcik.

P.S. Zauważyłem, że wątpliwości co do powiadamiania właścicieli, o której wspominałem w tym wątku, wyraziło w swojej opinii także Ministerstwo Finansów http://www.gugik.gov.pl/__data/assets/p ... agi-MF.pdf
Cytuj
1. Analiza proponowanej treści przepisu zmienianego w § l pkt 24 projektu rozporządzenia może powodować wątpliwości, czy o zmianach w ewidencji, dokonanych w trybie czynności materialno-technicznych będzie zawiadamiany właściciel nieruchomości. Należałoby zatem uzupełnić ten przepis tak, by objął również właścicieli nieruchomości, np. poprzez odwołanie się do § 17 rozporządzenia, gdzie zdefiniowano pojecie podmiotów ewidencyjnych. Należy zauważyć, że dane dotyczące oznaczenia gruntów, znajdujące się w ewidencji gruntów i budynków stanowią podstawę wymiaru podatków od nieruchomości, rolnego i leśnego. Zmiana klasyfikacji gruntu (np. z rolnego na zabudowany) dokonywana w ewidencji z urzędu może zatem skutkować zmianą sposobu opodatkowania nieruchomości oraz wysokości należnego podatku. Właściciel nieruchomości powinien zostać poinformowany zatem o tej zmianie na analogicznych zasadach jak inne podmioty przewidziane w proponowanym przepisie.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline Jarek Thor

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2448
Re: ZMIANA ROZPORZĄDZENIA W SPRAWIE EGiB
« Odpowiedź #24 dnia: 14 Sierpnia 2012, 23:03 »
Witam.
Przepraszam pozostałych członków PTG za opóźnienie w przekazaniu tej wiadomości (Zarząd i część członków znają już to pismo) ale chciałbym teraz poinformować, że otrzymaliśmy od GGK pismo z prośbą o zgłoszenie ewentualnych uwag do projektu nowelizacji rozporządzenia ws ewidencji gruntów i budynków.
Proszę wszystkie osoby które mają jakieś propozycje zmian, aby w tym wątku opisały co chciałby zmienić wraz z uzasadnieniem. Od dzisiaj jest zwołane posiedzenie Zarządu w tej sprawie, które będzie trwało tydzień. Po tym terminie zostanie wysłane pismo do GGK z uzgodnionymi przez Zarząd uwagami.
pozdrawiam
Jarek Formalewicz
prezes Zarządu PTG

Offline Adam Wójcik

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2864
Re: ZMIANA ROZPORZĄDZENIA W SPRAWIE EGiB
« Odpowiedź #25 dnia: 28 Października 2012, 10:15 »
Na stronie GUGiK zamieszczono materiały ze szkolenia SGiK, w tym stan prac nad nowelizacją rozporządzenia ws egib.
http://www.gugik.gov.pl/__data/assets/p ... 0_2012.ppt

Poniżej wybrałem propozycje, które dotyczą ustalania granic działek ewidencyjnych:
Cytuj
granica działki ewidencyjnej – linia łamana, będącą częścią obwodu działki ewidencyjnej, wspólna dla dwóch sąsiadujących ze sobą działek ewidencyjnych lub pokrywająca się z granicą państwa w przypadku działek ewidencyjnych przylegających do tej granicy,

§ 37. 1.W razie braku dokumentacji wymienionej w § 36, lub jeżeli zawarte w niej dane nie są wiarygodne, dane dotyczące przebiegu granic działek ewidencyjnych pozyskuje się w wyniku geodezyjnych pomiarów terenowych lub geodezyjnych pomiarów fotogrametrycznych poprzedzonych ustaleniem przebiegu tych granic na gruncie.

2. Ustalenie przebiegu granic działek ewidencyjnych, w tym położenie wyznaczających je punktów granicznych, może nastąpić za pomocą zobrazowań lotniczych, satelitarnych lub ortofotomapy, jeżeli te zobrazowania lub ortofotomapa charakteryzują się rozdzielczością zapewniającą wizualizację szczegółów sytuacyjnych, które mogą mieć znaczenie przy ustaleniu przebiegu tych granic.

§ 38.1.  O czynnościach ustalenia przebiegu granic działek ewidencyjnych wykonawca zawiadamia wszystkich właścicieli oraz użytkowników wieczystych tych działek lub osób władających tymi działkami na zasadach samoistnego posiadania. Do zawiadomień stosuje się odpowiednio  przepisy art. 32 ust. 1-4 ustawy.

2. Zawiadomienie o czynnościach ustalenia przebiegu granic działek ewidencyjnych oprócz danych adresowych podmiotu, do którego jest ono kierowane, powinno zawierać informacje określające:
1) dzień, godzinę  i miejsce, w którym rozpoczną się te czynności,  
2) oznaczenia i ewentualne dane adresowe działek ewidencyjnych, których dotyczyć będą te czynności, a także numery ksiąg wieczystych, jeżeli prowadzone są dla tych działek,
3) pouczenie:
a) o konieczności posiadania dokumentu umożliwiającego ustalenie tożsamości osoby, która deklarować będzie swój udział w tych czynnościach,
b) że udział w tych czynnościach leży w interesie podmiotu oraz że niewzięcie w nich udziału nie będzie stanowić przeszkody do ich przeprowadzenia.

§ 39. 1. Ustalenia przebiegu granic działek ewidencyjnych, w tym położenia wyznaczających je punktów granicznych, dokonuje wykonawca na podstawie zgodnych wskazań właścicieli tych działek lub osób władających tymi działkami na zasadach samoistnego posiadania, potwierdzonych ich zgodnym  oświadczeniem złożonym do protokołu ustalenia przebiegu granic działek ewidencyjnych.

2. W przypadku gdy właściwe podmioty nie złożą do protokołu ustalenia przebiegu granic działek ewidencyjnych zgodnego oświadczenia, o którym mowa w ust. 1, przebieg granic działek ewidencyjnych, w tym położenie wyznaczających je punktów granicznych, ustala wykonawca według ostatniego spokojnego stanu posiadania na gruncie, jeżeli ten stan posiadania nie jest sprzeczny z informacjami zawartymi w dostępnych dokumentach określających stan prawny  gruntów w granicach tych działek.

3. W przypadku gdy spokojnego stanu posiadania, o którym mowa w ust. 2, nie można stwierdzić lub jest on sprzeczny z informacjami zawartymi w dostępnych dokumentach określających stan prawny gruntów, przebieg granic działek ewidencyjnych obejmujących te grunty, w tym położenie wyznaczających te granice punktów granicznych, ustala wykonawca po zbadaniu położenia znaków i śladów granicznych oraz przeprowadzeniu analizy wszelkich dostępnych dokumentów, zawierających informacje mające znaczenie w tym zakresie, w tym oświadczeń zainteresowanych podmiotów i świadków.


§ 45. 1. Aktualizacja operatu ewidencyjnego następuje poprzez wprowadzanie udokumentowanych zmian do bazy danych ewidencyjnych w celu:
1) zastąpienia danych niezgodnych ze stanem faktycznym, stanem prawnym lub obowiązującymi standardami technicznymi odpowiednimi danymi zgodnymi ze stanem faktycznym, prawnym oraz obowiązującymi standardami technicznymi;
2) ujawnienia nowych danych ewidencyjnych;
3) wyeliminowania danych błędnych.

2. Przy aktualizacji operatu ewidencyjnego przepisy § 35 i 36 stosuje się odpowiednio.

3. Przy sporządzaniu dokumentacji określającej przebieg granic działek ewidencyjnych na potrzeby aktualizacji  operatu ewidencyjnego  przepisy § 37 – 39 stosuje się odpowiednio.

Moje uczucia po zapoznaniu się z tą propozycją są mieszane... :)

O ile definicja granicy działki ewidencyjnej, albo zapis §45 ust.3 są OK, to dalej już gorzej:

1. Bo niby dlaczego podstawą (przesłanką) do ustalenia granic już ma nie być "niespełnianie obowiązujących standardów technicznych"? "Wycięto tę przesłankę z §37 ust.1. Czy granice wykazane w egib za pomocą współrzędnych, np. jako skutek digitalizacji mapy analogowej, "łapią się" do omawianego trybu? Przecież nie można powiedzieć, że są "niewiarygodne", bo w końcu współrzędne te zostały przyjęte do pzgik i wykazane w ewidencji...

2. A co to za zwierz ten "geodezyjny pomiar fotogrametryczny poprzedzony ustaleniem przebiegu tych granic na gruncie."?

3. No to będziemy ustalac granice działek ewidencyjnych na podstawie zdjęć...

4. Jak widać całkowitej zmianie ulega §39... Już nie będzie się w ewidencji "wykazywać granic", np. w przypadku sporu, ale je ustalać "na siłę"...

5. Projektodawca chyba nie za bardzo "kuma problem" zalecając, aby wykonawca porównywał (w celu zbadzania czy nie ma sprzeczności) pomiędzy przebiegiem granic wyznaczonym ostatnim spokojnym stanie posiadania z informacjami zawartymi w dokumentach określających stan prawny. Znowu będzie pole do dyskusji, "co autor miał na mysli?"... No bo jak porównać przebieg granicy np. z AWZ-tem lub aktem notarialnym?

6. Projektodawca chyba nie przemyślał kwestii "spokojnego stanu posiadania", który to miałby określać wykonawca... Dotychczasowe przepisy stanowiły, że w razie sporu w ewidencji wykazuje się "ostatni stan posiadania". No to będzie ciekawie, bo określenie "spokojnego" stanu posiadania to nie jest "pikuś"...

7. No i będziemy "przesłuchiwać" świadków... Oraz zastanawiać się jakież to podmioty są "zainteresowane" wykonywanymi czynnościami?


Moim zdaniem mamy do czynienia z sytuacją, jeżeli te propozycje zostałyby utrzymane, że "zamienił stryjek siekierkę na kijek"... :)


Pozdrawiam, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline UlaZ

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2535
Re: ZMIANA ROZPORZĄDZENIA W SPRAWIE EGiB
« Odpowiedź #26 dnia: 28 Października 2012, 15:40 »
No to chyba faktycznie trochę namieszali.
Ale może zacznijmy od tej definicji granicy.
Cytuj
granica działki ewidencyjnej – linia łamana, będącą częścią obwodu działki ewidencyjnej, wspólna dla dwóch sąsiadujących ze sobą działek ewidencyjnych lub pokrywająca się z granicą państwa w przypadku działek ewidencyjnych przylegających do tej granicy,

Dla mnie Adaś, to wcale nie jest OK. Ale może ja jakaś niekumata jestem.  Dlaczego  jest to linia wspólna tylko dla dwóch sąsiadujących działek ? Dlaczego koniecznie łamana skoro stanowi - koniecznie- część obwodu działki ewidencyjnej ?  Ja nic z tego nie rozumiem.
Ile w takim razie granic posiadać może działka ewidencyjna? ( tych łamanych).

Pozdrawiam, Ula
Pozdrawiam, Ula

Offline Adam Wójcik

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2864
Re: ZMIANA ROZPORZĄDZENIA W SPRAWIE EGiB
« Odpowiedź #27 dnia: 28 Października 2012, 15:58 »
Ulka...

Jedno jest pewne... Granica działki ewidencyjnej na pewno nie może być linia prostą (linia taka cechuje się bowiem brakiem ściśle okreslonego początku i końca)... Skoro tak, to może być albo odcinkiem (w szczególności), albo linia łamaną (ogólnie rzecz biorąc, czyli składającą sięz kilku odcinków, no chyba że tylko z jednego)...

A to, że granica danej działki ewidencyjnej jest to odcinek wspólny z granicą innej działki ewidencyjnej, to też chyba oczywiste...
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline UlaZ

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2535
Re: ZMIANA ROZPORZĄDZENIA W SPRAWIE EGiB
« Odpowiedź #28 dnia: 28 Października 2012, 16:10 »
To że nie może być linia prostą, to oczywiste. Ale linie ( proste) mogą wyznaczać granice ( punkty przeciecia)..
Tylko z tej definicji nie wynika, że granicę może stanowić odcinek prostej, bo nie jest linią łamaną. No chyba , że odcinek, to szczególny przypadek łamanej.
No i czy linia .... załóżmy , że od strony którejś tam działka graniczy  "odcinkiem " z inną działką, która się podzieli... Czy  granica działki z tymi podzielonymi, to linia łamana ? A może jest już kilka granic ?

Dalej nie kumam.

Natomiast przyznam, że , co do par.39, to nie mam większych zastrzeżeń. Nawet te przesłuchania świadków dla mnie mająsens. Można będzie ustalić, czy nie było np jakiejś nieformalnej zamiany i wtedy ewidencja się nie będzie czepiać.

Ciekawi mnie też to ustalanie granic na podstawie np. ortofotomapy i zawiadamianie stron o czymś takim.
Czyli przyjdą sobie do biura.....?

Pozdrawiam, Ula
Pozdrawiam, Ula

Offline UlaZ

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2535
Re: ZMIANA ROZPORZĄDZENIA W SPRAWIE EGiB
« Odpowiedź #29 dnia: 28 Października 2012, 16:17 »
Cytuj
Linia łamana (polilinia, linia poligonowa, linia wielokątna lub krótko łamana) to w geometrii linia utworzona z ciągu odcinków (zwanych jej bokami) w taki sposób, że
żadne dwa następujące po sobie odcinki nie leżą na jednej prostej,
wierzchołek (węzeł, ang. vertex) będący końcem pierwszego odcinka jest początkiem drugiego odcinka, wierzchołek będący końcem drugiego – początkiem trzeciego i tak dalej.

Jeśli wierzchołek będący początkiem pierwszego boku jest jednocześnie z końcem ostatniego, to łamaną nazywamy zamkniętą; w przeciwnym razie mówimy, że łamana jest otwarta.

Jeżeli odcinki łamanej nie przecinają się (nie mają punktów wspólnych poza wierzchołkami), to łamaną nazywamy zwyczajną. W przeciwnym razie mówimy o łamanej wiązanej.

Znalazłam Adaś taką definicję linii łamanej, bo myślałam, że już całkiem wszystko zapomniałam i chciałam się dowiedzieć, czy odcinki łamanej mogą leżeć na jednej prostej. Wychodzi z tego, że nie mogą.
Więc podtrzymuję swoje " niekumanie".

Pozdrawiam, Ula
Pozdrawiam, Ula