Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjne







Autor: mn123@poczta.onet.pl Wątek: Ustalenie granic  (Przeczytany 26882 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mn123@poczta.onet.pl

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
Re: Ustalenie granic
« Odpowiedź #15 dnia: 8 Listopada 2011, 21:33 »
Witam,
Mam pytanko, w zwiazku ze sporną granicą. Czy jest jakiś przepis, który reguluje postępowanie geodety w przypadku pojawienia się sprzecznych danych w pierworysie i szkicu polowym na podstawie którego wykonano pierworys. "Wykopałem" starą instrukcję Instrukcja Katastralna II do pomiarów uzupełniających. Obowiązującyh na obszarze województw zachodnich i na ziemich odzyskanych, Z góry dziękuję

Offline Jarek Thor

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2446
Re: Ustalenie granic
« Odpowiedź #16 dnia: 11 Listopada 2011, 21:49 »
Witaj mn...itd.
Nie ma żadnych przepisów regulujących postępowanie geodety prze sprzecznych lub niewiarygodnych materiałach, które pozyskał z państwowego zasobu geodezyjnego. Uprawniony do ustalenia granic geodeta musi dokonać właściwej analizy dostępnych materiałów w stosunku do aktualnego stanu użytkowania na gruncie, odszukanych śladów/znaków granicznych no i oświadczeń zainteresowanych stron. I w odniesieniu do całej wiedzy pozyskanej w ten sposób, musi dokonać jakiegoś słusznego wyboru, który zaproponuje sąsiednim właścicielom. Uprawniony geodeta ma prawo do wszelkiego rodzaju negocjacji z właścicielami sąsiednich działek (w przypadku sporu) aby osiągnąć ugodę zawarta miedzy nimi, która ma moc ugody zawartej przed sądem. To wszystko co napisałem, dotyczy postępowania rozgraniczeniowego (ustalenia granic) w trybie administracyjnym. Geodeta jednak nie może być sędzia w potencjalnym sporze na gruncie. Jesli nie uda mu się zawrzeć ugody pomiędzy właścicielami, całe postępowanie jest kierowane do sądu, który wyznacza biegłego geodetę, który dokonuje ponownie analizy wszystkich dokumentów i ponownie dąży do zawarcia ugody. Jednakże w przypadku ustalania granicy w trybie sądowym geodeta też nic nie musi. Decyzję o przebiegu właściwej granicy podejmuje sąd w oparciu o opinię biegłego geodety, który ma obowiązek wskazać przebieg granicy wg dokumentów/oświadczeń i ostatniego spokojnego użytkowania na gruncie. Zatem jesli własciciele nie potrafią dogadać się miedzy sobą gdzie jest granica miedzy ich nieruchomościami, zdecyduje o tym sąd. I od właściwej decyzji zainteresowanych stron zależy, czy dogadają się za mniejsze pieniądze w postepowaniu administracyjnym, czy tez za większe w postepowaniu sądowym.
pozdrawiam
Jarek

Offline Adam Wójcik

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2864
Re: Ustalenie granic
« Odpowiedź #17 dnia: 12 Listopada 2011, 20:35 »
>>Czy jest jakiś przepis, który reguluje postępowanie geodety w przypadku pojawienia się sprzecznych danych w pierworysie i szkicu polowym na podstawie którego wykonano pierworys.

Mn...

Sprzeczność dokumentów - co do zasady - powoduje, że upoważniony do ustalenia granic geodeta nie jest w stanie określić (właśnie na podstawie owych dokumentów, z uwagi na ich sprzeczność) jak winna przebiegać granica. A skoro tak, to granicę tę winno się ustalić na tzw. "zgodne ośwaidaczenie stron"...

Jeżeli strony nie są w stanie się"dogadać", to pogodzi ich sąd...

Pozdrawiam, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline mn123@poczta.onet.pl

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
Re: Ustalenie granic
« Odpowiedź #18 dnia: 13 Listopada 2011, 15:40 »
Witam Państwa,

Bardzo dziękuję za pomoc. Poniżej zamieszczam link do wcześniej wspomnianej instrukcji, co sadzicie o niej, szczególnie rozdział IV pkt. 80 i dalej

http://www.geobid.pl/archiwalia/ins_kat2.pdf
 Z góry dziękuję

Offline Adam Wójcik

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2864
Re: Ustalenie granic
« Odpowiedź #19 dnia: 13 Listopada 2011, 15:46 »
>>Poniżej zamieszczam link do wcześniej wspomnianej instrukcji, co sadzicie o niej, szczególnie rozdział IV pkt. 80 i dalej


Przede wszystkim należy zauważyć, że w/w Instrukcja nie jest obecnie obowiązującym przepisem prawa, a jej postanowienia należy traktować jedynie jako ciekawostkę historyczną...

Pozdrawiam, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline mn123@poczta.onet.pl

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
Re: Ustalenie granic
« Odpowiedź #20 dnia: 7 Maja 2012, 10:35 »
Witam Państwa

Sprawa mojego problemu poszła dalej. Jest wyrok SR oczywiście na moją niekorzyść. Sąd przyjął granicę którą wyznaczył biegły. Po opinii biegłego wnieśliśmy uwagi do tej opinii i biegły ustosunkował się do tych uwag w następujący sposób np:
- jak zadałem pytanie dlaczego pierworys mapy, który powstał na podstawie szkiców polowych nie zawiera tych danych co zawierają szkice? Odpowiedź: nie wiem.
Z dokumentów które posiada nie ma możliwości wyjaśnienia zaistniałego problemu.
To właśnie należało wyjaśnić - tu jest całe meritum sprawy.
W swej opinii uzupełniającej biegły dodał że:
Istnieją rozbieżności miedzy szkicem polowym a mapą pierworys te dokumenty powinny być spójne. Przed dokonaniem jakichkolwiek czynności podziałowych można byłoby wprowadzić zmiany aby te dokumenty były ze sobą spójne, lecz tak się nie stało.

Biegły jeszcze w swojej opinii uzupełniającej zawarł "fajny" tekst:
" nie czas jest obecnie odgrzebywać historii jak powstała obecnie sporna granica skoro to nie ma istotnego znaczenia, gdyż kształt nowych nieruchomości zaistniał formalnie i został zapieczętowany aktami notarialnymi i zapisami w KW"
Co sądzicie o takiej interpretacji jak to w ogóle jest czy jestem w stanie wyprostować taką sprawę, jak można posługiwać się wątpliwą mapą pierworys. Mi się wydaje że postępowanie rozgraniczeniowe powinno wyprostować dokumenty na podstawie których są dokonywane czynności prawne. W tej chwili geodeta biegły wyprostował - ale granice a powinien chyba wyprostować dokumenty.
Odwołuję się od wyroku czy mam szanse uznanie szkiców polowych za podstawę do wyznaczania granic mojej nieruchomości i tym samym podważenie pierworysu?

Z góry dziękuję

Offline Adam Wójcik

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2864
Re: Ustalenie granic
« Odpowiedź #21 dnia: 7 Maja 2012, 18:53 »
Cytuj
Mi się wydaje że postępowanie rozgraniczeniowe powinno wyprostować dokumenty na podstawie których są dokonywane czynności prawne. W tej chwili geodeta biegły wyprostował - ale granice a powinien chyba wyprostować dokumenty.

A mnie się wydaje, że Sąd w postępowaniu rozgraniczeniowym właśnie winien ustalić przebieg granic, a nie "prostować" sprzeczne dokumenty. Czyli "raz na zawsze" rozstrzygnąć jak przebiega sporna granica. Po wydaniu orzeczenia to właśnie ta granica ma być obowiązująca, bez względu na to co było uprzednio. Ale...

Sąd nie ma uprawnienia - w takiej sytuacji jak opisałeś - wziąć przebiegu granicy "z sufitu". Winien kierować się zgromadzonymi w sprawie dowodami, w tym dowodem z opinii biegłego, o ile taki został powołany. I tu ta podstawa do wydania przez Sąd orzeczenia (opinia biegłego) której fragmenty przywołałeś budzi - przynajmniej moją - zgrozę...

Cytuj
nie czas jest obecnie odgrzebywać historii jak powstała obecnie sporna granica skoro to nie ma istotnego znaczenia, gdyż kształt nowych nieruchomości zaistniał formalnie i został zapieczętowany aktami notarialnymi i zapisami w KW.

W mojej ocenie to jest szczyt niekompetencji i ignorancji tego pseudo "biegłego". Twierdzić coś takiego! Przecież to totalna komporomitacja. Jeżeli akt notarialny, albo zapis w dziale pierwszym KW - wg biegłego sądowego - ma wpływ na przebieg granic nieruchomości (ma konstytutywne znaczenie), to świadczy to o całkowitym upadku i degręgoladzie instytucji biegłego sądowego, zaowdu geodety jako takiego, nadzoru geodezyjnego, na kompetencji sądów kończąc.

Dno muł i wodorosty... Mn - sądzę że - w tej sytuacji - nie masz jakichkolwiek szans na powodzenie...

Pozdrawiam, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline mn123@poczta.onet.pl

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
Re: Ustalenie granic
« Odpowiedź #22 dnia: 8 Maja 2012, 07:58 »
"Dno muł i wodorosty..." zgadzam się, im dalej w las tym więcej drzew.
Ponad "trzyletnie" próby/chęci wyjaśnienia sprawy nic nie dały, powróciłem do punktu wyjścia.........
Myślę, że sprawa mojej działki dojdzie do SN, nie poddam się, będę walczył. Będę próbował wszystkich metod, bo rzeczywiście prywatne konsultacje z geodetami, którzy specjalizują się w rozgraniczeniach dały obraz biegłego taki jak napisał Andrzej - niekompetencja, niekompetencja, zgroza, kto temu biegłemu dał uprawnienia, itd.
Myślę, że dobry materiał dla pani Jaworowicz.

Pozdrawiam