Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjne







Autor: joftek Wątek: rozporządzenie egib a ustalenie linii brzegowrj  (Przeczytany 30747 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline UlaZ

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2535
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Opera 12.16 Opera 12.16
Odp: rozporządzenie egib a ustalenie linii brzegowrj
« Odpowiedź #30 dnia: 7 Marca 2014, 13:00 »
W dniu dzisiejszym otrzymałam odpowiedź na pytanie zadane Głównemu Geodecie Kraju, którego treść załączam.

Zacytuję istotny fragment.

Cytuj
Zarówno z treści ww. przepisu, jak i z jego umiejscowienia w rozdziale " Przepisy przejściowe i końcowe", nie wynika, by jego stosowanie było ograniczone do trybu modernizacji ewidencji gruntów i budynków. Przepis ten ma zastosowanie również przy aktualizacji operatu ewidencyjnego.

Pozdrawiam, Ula :)
Pozdrawiam, Ula

Offline Jarek Thor

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Firefox 27.0 Firefox 27.0
Odp: rozporządzenie egib a ustalenie linii brzegowrj
« Odpowiedź #31 dnia: 7 Marca 2014, 22:50 »
Witaj Ula  :)
Z mojej strony wielkie dzięki, że zapytałaś o to GGK. Przyznam szczerze, że odpowiedź mnie trochę zaskoczyła, przynajmniej z dwóch powodów. Pierwszy jest taki, że jakiś czas temu pytałem o to Pana Radzio podczas naszej rozmowy telefonicznej i oznajmił mi, że ten paragraf dotyczy tylko modernizacji. Drugi powód jest taki, że nie rozumiem zapisów paragrafu 82a  :o
Więc może warto by o tym podyskutować.
Przytoczę zapisy tego paragrafu

Cytuj
§ 82a. 1. Do czasu ustalenia linii brzegu cieków naturalnych, jezior oraz innych naturalnych zbiorników wodnych na zasadach określonych w przepisach art. 15 oraz art.15a ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne (Dz. U.z 2012 r. poz. 145, z późn. zm.5)) przebieg granicy między gruntami tworzącymi dna i brzegi tych cieków, jezior i zbiorników a gruntami do nich przyległymi wykazuje się w ewidencji za pomocą danych ustalonych na podstawie wyników geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych, przy wykonywaniu których identyfikacji przebiegu tej granicy dokonano zgodnie z przepisami art. 15 ust. 1, 5 i 6 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne.

Najogólniej rzecz biorąc chodzi chyba o to, że przebieg granic cieków naturalnych i jezior oraz innych naturalnych zbiorników w odniesieniu do gruntów sąsiednich, wykazuje się w ewidencji za pomocą danych ustalonych na podstawie geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych.

Zwracam szczególną uwagę na to, że z pewnością chodzi o przebieg granicy, którą mamy określić poprzez pomiar sytuacyjny, do czasu ustalenia linii brzegu w trybie ustawy Prawo wodne.

Żeby nam się lepiej dyskutowało, wrzucam tu jeszcze oficjalne stanowisko PTG, jakie przesłaliśmy do GGK opiniując to rozporządzenie

Cytuj
W uzasadnieniu do projektowanego § 82 ust. 6 stwierdzono, że służy on wypełnieniu luki prawnej dotyczącej sposobu pozyskiwania na potrzeby ewidencji gruntów i budynków danych określających przebieg granic działek ewidencyjnych pokrywających się z linią brzegu, o której mowa w § 15 Prawa wodnego. Naszym zdaniem proponowane uregulowanie jest chybione – nie ma racjonalnych argumentów, aby ujawnienie granic działek ewidencyjnych stanowiących wody powierzchniowe płynące odbywało się na tak specjalnych zasadach, to jest bez przeprowadzenia postępowania uregulowanego w ustawie Prawo wodne. Wyniki pomiaru sytuacyjnego linii brzegu, nie mogą stanowić wyłącznej podstawy wprowadzenia do ewidencji nowych działek lub zmiany przebiegu granic działek istniejących – może być za to wyłącznie źródłem danych o granicy konturu użytku gruntowego Wp. PTG zwraca się do projektodawcy, aby zamiast kreować nieuzasadnione uproszczenia w ustalaniu przebiegu granic działek ewidencyjnych położonych w sąsiedztwie wód powierzchniowych płynących, poczynił starania, aby w ustawie Prawo wodne nastąpiły oczekiwane przez geodetów zmiany, dzięki którym ustalenie linii brzegowej stanie się w większości przypadków prostą czynnością geodezyjną, polegająca na rozgraniczeniu lub podziale nieruchomości zajętych pod wody


 Wiem, że jesteś Ula wielką zwolenniczką zapisów w tym paragrafie. Dyskutowaliśmy o tym jakiś czas temu i pamiętam, że mnie bardzo się nie podobał ten zapis w projekcie rozporządzenia, zaś Ty byłaś z niego bardzo zadowolona. 

Dziś jest tak, jak jest. No i mamy stanowisku GGK w tym zakresie.
Możemy więc poprzez najzwyklejszy pomiar sytuacyjny dokonywać podziałów bez zbędnych procedur, bez decyzji administracyjnych i nikt nie powinien nam nic zarzucić, jeśli mamy do czynienia z ciekami naturalnymi i spełnimy warunek określony w art. 15 ust. 1, 5 i 6 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne.

Niby wszystko jest jasne.
Mam wiele wątpliwości w tym temacie, ale na dziś zadam jedno pytanie. Co z tzw. topologią map i oczekiwaną aktualizacją EGiB, jeśli będę miał zlecenie na pomiar jednej działki przez którą płynie rzeka i w radykalny sposób zmieniła swój bieg? Bo z pewnością po moim pomiarze w odniesieniu do przedstawionych granic w mapach, wyjdą najzwyklejsze "zęby". Czyli, na jednej działce rzeka będzie płynęła tak jak płynie, a na drugiej tak, jak było kiedyś tam, czyli jakieś kilka metrów dalej.
Czemu ma tak naprawdę służyć ten zapis przy bieżącej aktualizacji? Bałaganowi w mapach?

pozdrawiam
Jarek
« Ostatnia zmiana: 7 Marca 2014, 22:54 przez Jarek Thor »

Offline UlaZ

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2535
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Opera 12.16 Opera 12.16
Odp: rozporządzenie egib a ustalenie linii brzegowrj
« Odpowiedź #32 dnia: 8 Marca 2014, 07:31 »
Jarku.

Nie bardzo rozumiem o jakich podziałach mówisz. Mnie ,mimo iż wielokrotnie dokonywałam korekty przebiegu granic na mapach, w związku z błędnym ich naniesieniem , nie wpadło nawet na myśl,  żeby w związku z tym dokonywać jakichś  podziałów...

Jarku mapy służą do tego, żeby odzwierciedlały rzeczywistość, a nie po to, aby był w nich porządek....  Taki niby " porządek" na mapach, które pokazują rzeczywistość " w krzywym zwierciadle" to według mnie jest dopiero bałagan.

Co do "zębów" to organ prowadzący ewidencję gruntów ma obowiązek zamieszczać na wydawanych wyrysach i wypisach odpowiednie klauzule.

Jeszcze odniosę się do tych " podziałów" przy liniach brzegu. Powinieneś wiedzieć, ze jestem "zażartą" przeciwniczką takiego bezsensownego" plasterkowania", o czym już kilkakrotnie pisałam, dlatego z nowych zapisów w rozporządzeniu cieszy mnie jeszcze zapis par.9 ust.3a.

Cytuj
Grunt zajęty przez ciek naturalny stanowi odrębną działkę ewidencyjną w granicach linii brezgu, niezależnie od tego, czy wody w tym cieku płyną korytem naturalnym czy korytem uregulowanym odkrytym lub zakrytym.

Zauważ , że prawodawca użył liczby pojedynczej, więc to bezsensowne absurdalne "plasterkowanie" rzek się może skończy....

Pozdrawiam, Ula :) 
Pozdrawiam, Ula

Offline Jarek Thor

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Firefox 27.0 Firefox 27.0
Odp: rozporządzenie egib a ustalenie linii brzegowrj
« Odpowiedź #33 dnia: 9 Marca 2014, 13:09 »
Witaj Ula.
Być może mało precyzyjnie napisałem to o co mi chodzi. Więc, żeby posunąć się krok do przodu mam do Ciebie prośbę. Załączam dwa szkice określające dwa przypadki. Stan na gruncie w czasie modernizacji i podział w trybie specustawy.
Proszę Cię więc, żebyś wskazała na pierwszym szkicu sposób, w jaki wg Ciebie powinna przebiegać granica rzeki po modernizacji.
Jeśli chodzi o drugi szkic proszę, żebyś napisała, czy przedstawiony przeze mnie podział byłby właściwy.
Dodam tylko, że dla działki o którą pytam są wiarygodne dane i wszystkie znaki graniczne są na gruncie.
pozdrawiam
Jarek
« Ostatnia zmiana: 9 Marca 2014, 13:23 przez Jarek Thor »

Offline UlaZ

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2535
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Opera 12.16 Opera 12.16
Odp: rozporządzenie egib a ustalenie linii brzegowrj
« Odpowiedź #34 dnia: 9 Marca 2014, 17:24 »
Jarku, a że tak dopytam, co z tym " starym" korytem zrobiłeś? Też go podzieliłeś?
Czy te prostokąty z kropką to znaki graniczne ?  Bo nie chce mi się wierzyć, że rzeka nagle "przeskoczyła" i nie naruszyła znaków granicznych?
Czy są tam na gruncie dwa koryta nowe i stare ? Co to za teren  ./3 ?  Czy są to może przymuliska, wyspy? Co z linią stałego porostu traw ?

Czy linia brzegu była już kiedyś ustalana?

Czy masz pewność , że jest to stare koryto rzeki, a nie zwykły błąd w ewidencji ? 

Nie da się Jarku odpowiedzieć na Twoje pytanie  bez analizy możliwości opisanych w prawie wodnym.

Nie do końca się chyba rozumiemy. W pierwszej kolejności należy zaktualizować ewidencję gruntów i w takiej sytuacji wskazane byłoby nie ograniczać się tylko do tej jednej działki, a dopiero potem przyjmować przebieg granic do podziału....


Pozdrawiam, Ula :)
« Ostatnia zmiana: 9 Marca 2014, 17:29 przez UlaZ »
Pozdrawiam, Ula

Offline Adam Wójcik

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2864
  • System:
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Przeglądarka:
  • Firefox 27.0 Firefox 27.0
Odp: rozporządzenie egib a ustalenie linii brzegowrj
« Odpowiedź #35 dnia: 9 Marca 2014, 17:30 »
>>Dodam tylko, że dla działki o którą pytam są wiarygodne dane i wszystkie znaki graniczne są na gruncie.

No chyba niektóre z tych znaków granicznych, które jakoby są na gruncie, to tak faktycznie są... pod wodą... :)

A tak wypowiadając się w podniesionej sprawie, to nieśmiało chciałem zauważyć, co następuje:

1. Zapewne działka 222/4 posiada swojego właściciela, precyzyjnie określone granice (podobno nawet na gruncie są wszystkie znaki graniczne, określające zasięg tej własności), a więc jak przypuszczam określona została i powierzchnia tej nieruchomości.I bardzo dobrze... Własność to rzecz "święta", gwarantowana w szczególności szeregiem gwarancji Konstytucji RP. I do chwili, kiedy owego właściciela się w jakiejkolwiek, ale prawnie sankcjonowanej procedurze, nie "wywłaszczy", to nadal będzie właścicielem gruntu w granicach wynikających z dokumentów określających stan prawny.

2. Mówisz: "modernizacja ewidencji"... A ja w takim razie się zapytam: a co ma do tego (zasięgu własności) jakaś modernizacja ewidencji? Czy w wyniku takiej modernizacji można sobie "pogwałcić" czyjąś własność? Czy w procedurze modernizacji ewidencji może dojść do jakichkolwiek zmian własnościowych? Przecież do tego celu służą zupełnie inne procedury, np. procedura wywłaszczenia, albo szereg innych... Nie mniej jednak, w każdej z tych procedur, zainteresowany właściciel jest ewidentnie stroną takiego postępowania, w szczególności do niego (z imienia i nazwiska) kierowana winna być odpowiednia decyzja administracyjna. A przy modernizacji ewidencji z czym mamy do czynienia? Z ogłoszeniem wywieszanym na korytarzu starostwa, kierowanym do ogółu mieszkańców powiatu (albo konkretnej gminy, na której prowadzona jest modernizacja)? Mnie zdziwiłoby, gdyby w wyniku modernizacji doszło do jakichkolwiek zmian własnościowych...

3. Ustalenie linii brzegowej - co do zasady - ma się odbywać w trybie ustawy "Prawo wodne", a nie w trybie przepisów rozporządzenia ws. egib. Bo to niesie za sobą w konsekwencji zmiany własnościowe... Woda zabrała, to trudno... W takiej sytuacji - z mocy prawa - właściciel traci grunt zabrany przez wodę, ale na litość boską: stwierdzenie tego faktu musi odbyć się w przewidzianej prawem procedurze, i co nie mnie j istotne - za stosownym odszkodowaniem...

4. "Specustawa drogowa"... Rozumiem, że nie chodzi tutaj o grunty, które na dzień 31 grudnia 1998r. faktycznie zostały zajęte pod drogę, ale że droga ta jest dopiero projektowana... I OK... Ciekawi mnie jedynie, co się stanie z działką oznaczoną na szkicu numerem 2? Czy decyzja wydana przez wojewodę będzie jednocześnie podstawą do ujawnienia "właściciela wody" dla tej wydzielonej działki gruntu? To byłoby bardzo ciekawe...

Mnie nie dziwi, że z biegiem lat może zmienić się faktyczny przebieg rzeki... Bo to są wręcz naturalne siły przyrody, niosące za sobą prawem przepisane skutki... Zastanawiam się jedynie, w jaki sposób właściciel nieruchomości pozbawiany jest swojego - konstytucyjnie chronionego - prawa własności...

=== Dodano 9 marca 2014r. godz. 17.45 ====

Zastanawia mnie jeszcze jedno... Dlaczego, sporządzając mapę dla potrzeb "specustawy", "wydzielana" (wykazywana na sporządzanej mapie) maiłaby być jedynie część rzeki, jedynie w granicach pasa drogowego, a nie w granicach całej działki ewidencyjnej (tutaj nr 222/4)? Ma to jakiś "głębszy" sens?

Pozdrawiam, Adam Wójcik.
« Ostatnia zmiana: 9 Marca 2014, 17:48 przez Adam Wójcik »
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline UlaZ

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2535
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Opera 12.16 Opera 12.16
Odp: rozporządzenie egib a ustalenie linii brzegowrj
« Odpowiedź #36 dnia: 9 Marca 2014, 17:49 »
Adamie napisałeś:
Cytuj
Zastanawiam się jedynie, w jaki sposób właściciel nieruchomości pozbawiany jest swojego - konstytucyjnie chronionego - prawa własności...

Odpowiedzi na to pytanie udziela prawo wodne
Prawo własności wód
Cytuj
Art. 10.
1. Wody stanowią własność Skarbu Państwa, innych osób prawnych albo osób fi-zycznych.
1a. Wody morza terytorialnego, morskie wody wewnętrzne wraz z morskimi woda-mi wewnętrznymi Zatoki Gdańskiej, śródlądowe wody powierzchniowe płynące oraz wody podziemne stanowią własność Skarbu Państwa.
2. Wody stanowiące własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorial-nego są wodami publicznymi.
3. Płynące wody publiczne nie podlegają obrotowi cywilnoprawnemu, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie.

Niewykazanie w egib płynącej wody publicznej prowadzi wprost do łamania art.10 ust.3 , czyli do dopuszczenia tych wód do obrotu cywilnoprawnego.

Pozdrawiam, Ula :)
Pozdrawiam, Ula

Offline Adam Wójcik

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2864
  • System:
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Przeglądarka:
  • Firefox 27.0 Firefox 27.0
Odp: rozporządzenie egib a ustalenie linii brzegowrj
« Odpowiedź #37 dnia: 9 Marca 2014, 18:12 »
Ulka... Wyciągasz chyba zbyt daleko idące wnioski...

No bo załóżmy, że ja jestem właścicielem działki nr 222/4 (tej, którą przedstawił Jarek). A Ty jesteś zainteresowana jej zakupem... Idziemy zatem do notariusza i sporządzamy notarialny akt kupna - sprzedaży... Dla potrzeb tej transakcji przedstawiam wypis z KW oraz z egib. Dokumenty są spójne: to ja, a nie nikt inny jest właścicielem tego gruntu... I gdzie tutaj widzisz, że jakoby dochodziło do jakiegoś - nielegalnego - obrotu wodami stanowiącymi własność Skarbu Państwa, albo wodami jakiejś innej jednostki samorządu terytorialnego?

Zatem bez przesady... Taka transakcja byłaby przecież w pełni legalna... Masz tutaj jakiekolwiek wątpliwości, poparte obowiązującymi przepisami prawa? Nie wystarcza Ci odpis z księgi wieczystej oraz - spójny z nim - wypis z egib? Potrzeba czegoś więcej   ???

Pozdrawiam, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline joftek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 872
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 33.0.1750.146 Chrome 33.0.1750.146
Odp: rozporządzenie egib a ustalenie linii brzegowrj
« Odpowiedź #38 dnia: 9 Marca 2014, 18:16 »
wg mojego skromnego zdania
zapis w znowelizowanym rozporządzeniu egib pozwala organowi na ujawnienie, ale to nie może być tożsame ze stanem prawnym granic jak w przypadku rozgraniczenia z prawa wodnego. Organ ma możliwość przedstawienia granic z błędem 3 m co nie oznacza, że takie granice możemy przyjąć do podziału. Paragraf 82a jest dobrym rozwiązaniem np przy aktualizacji mdcp, wszelkiego rodzaju inwentaryzacjach, ale nie w przypadku podziałów. Proszę zwrócić uwagę, że cieki wodne ( rzeki) często stanowią granice obrębów, czy powiatów i gdyby tak było w przedstawionym przez Jarka przypadku to jedna z działek przechodzi do innego powiatu na podstawie "zwykłego" pomiaru ?
Uważam, że w takich przypadkach tylko i wyłącznie rozgraniczenie z prawa wodnego.

ps
a gdy właściciel działki zza rzeki powie chwila, w moich papierach KW jest stwierdzenie , że moja własność sięga brzegu rzeki  :yush:
pozdrawiam joftek

Offline UlaZ

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2535
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Opera 12.16 Opera 12.16
Odp: rozporządzenie egib a ustalenie linii brzegowrj
« Odpowiedź #39 dnia: 9 Marca 2014, 18:39 »
Cytuj
a gdy właściciel działki zza rzeki powie chwila, w moich papierach KW jest stwierdzenie , że moja własność sięga brzegu rzeki

Załóżmy zatem joftku, że   właściciele, zarówno  z jednej, jak i ten z drugiej strony rzeki twierdzą, że ich własność sięga do rzeki...

Cytuj
Zastanawia mnie jeszcze jedno... Dlaczego, sporządzając mapę dla potrzeb "specustawy", "wydzielana" (wykazywana na sporządzanej mapie) maiłaby być jedynie część rzeki, jedynie w granicach pasa drogowego, a nie w granicach całej działki ewidencyjnej (tutaj nr 222/4)? Ma to jakiś "głębszy" sens?

Ja  Adamie nie widzę w tym sensu, ale może Jarek to wytłumaczy...

Pozdrawiam, Ula :)



Pozdrawiam, Ula

Offline joftek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 872
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 33.0.1750.146 Chrome 33.0.1750.146
Odp: rozporządzenie egib a ustalenie linii brzegowrj
« Odpowiedź #40 dnia: 9 Marca 2014, 19:02 »
Ula
ten jeden mimo , że rzeka zmieniła koryto ( tu na jego niekorzyść )dalej będzie miał do brzegu rzeki

Adam
taki podział ZRID to wg normalnych procedur , wiec jak mniej niż 1/3 to nie ma potrzeby całej.
pozdrawiam joftek

Offline Jarek Thor

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Firefox 27.0 Firefox 27.0
Odp: rozporządzenie egib a ustalenie linii brzegowrj
« Odpowiedź #41 dnia: 9 Marca 2014, 19:23 »
Już odpowiadam Ula na Twoje pytania.

- Jeśli chodzi o drugi szkic (podział) chodzi mi tylko o sposób podziału działki 222/4. Ale skoro pytasz o działkę tworzącą stare koryto rzeki, też z pewnością musiałbym ją podzielić.
- te kwadraty z kropką to znaki graniczne. A są one w terenie dlatego, że właściciel niedawno zlecił wznowienie znaków granicznych. Oczywiście faktycznie nie ma jednego z nich, którego położenie jest obecnie w rzece. Z rozpędu umieściłem w tym miejscu symbol kamienia, a nie kropkę.
- na gruncie jest jedno nowe (uregulowane) koryto rzeki. W miejscu gdzie kiedyś płynęła rzeka miała miejsce rekultywacja, więc rośnie tam sobie teraz trawa.
- linia brzegu nie była nigdy ustalana, ponieważ uregulowano koryto rzeki na gruncie nie dokonując regulacji prawnej.
- mam pewność, że to stare koryto rzeki, bo tak jak pisałem było ono regulowane.

Ponadto dopowiem, bo Adam tez miał pewne wątpliwości

ad.1 -  działka posiada właściciela i jest to osoba prywatna
ad.2 - mówię (pierwszy szkic) o modernizacji, bo rozmawiamy o stosowaniu par.82a. Stosowanie ustawy prawo wodne wiąże się między innymi z decyzja starosty. Przy modernizacji oczywiście nie ma żadnej decyzji, ale wg zapisów w par.82, teoretycznie przebieg granicy wykazuje się w ewidencji za pomocą danych z pomiaru. I ma to mieć miejsce do czasu ustalenia linii brzegu w trybie ustawy prawo wodne. Dla mnie jest raczej jasne, że skoro wykazuje się...to wykazuje, czyli jest to nakaz, a nie możliwość do wyboru.
ad.3 - jak widać Adamie w par. 82a, teraz już możemy ustalać linie brzegu bez ustawy prawo wodne,  a ja mając duże wątpliwości, pytam o to Ule, dla której wszystko jest jasne i prawidłowe.
ad.4 - specustawa drogowa nie ma żadnego związku z datą 31 grudnia 1998 r. Stosuje się ją przy budowie nowych dróg lub przebudowie starych. Dodam tylko, ze grunty pod te drogi leżące wewnątrz linii rozgraniczających pas drogi przechodzą na własność z mocy prawa za odszkodowaniem i stają się własnością właściciela drogi. W przedstawionym przez mnie przypadku właśnie nie wiem, czy ten fragment rzeki może stać sie czyjąś odmienną własnością, skoro właścicielem rzek jest Skarb Państwa. Nie wiem więc również, dlaczego za rzekę miałby płacić właściciel drogi.
Dodam jeszcze, że tak jak napisał joftek, podział jest do 1/3, więc teoretycznie nie mam obowiązku zajmować się resztą rzeki. Ale wobec takich zapisów w par.82a, sam nie wiem czy nie muszę....czy muszę przy okazji wydzielić całą rzekę na dzielonej działce.
Znając zasady podziałów przy specustawie nie mogę (absolutnie mi nie wolno) proponować innych nowych granic (poza drogą) niż te, które stanowią linie rozgraniczające. Ale kto wie. Moze to rozporządzenie zmieni zasady speustawy, jeśli podział będzie ponad 1/3  ???

Myślę, że odpowiedziałem na wszystkie wątpliwości. Jeśli jeszcze coś nie jest jasne, chętnie dopowiem.

pozdrawiam
Jarek 

« Ostatnia zmiana: 9 Marca 2014, 20:04 przez Jarek Thor »

Offline joftek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 872
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 33.0.1750.146 Chrome 33.0.1750.146
Odp: rozporządzenie egib a ustalenie linii brzegowrj
« Odpowiedź #42 dnia: 9 Marca 2014, 20:15 »
Jarek
Adam właściwie pyta o datę 31.12.1998

bo do tej daty na moc ustawy zmieniającej niektóre ustawy ( też specustawę o drogach ) obowiązywał tryb podziałów gruntów zajętych pod drogi, Stąd takie pytanie Adama czy tu nie ma miejsca taka sytuacja.
pozdrawiam joftek

Offline UlaZ

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2535
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Opera 12.16 Opera 12.16
Odp: rozporządzenie egib a ustalenie linii brzegowrj
« Odpowiedź #43 dnia: 9 Marca 2014, 20:21 »
Jarku, jeżeli - jak twierdzisz- była regulacja rzeki i to właśnie w wyniki regulacji rzeka zmieniła koryto,to zapewne jest dokumentacja z tej regulacji. Powiem Ci, że nie wierzę, iż regulując rzekę zrobili to "na dziko" wchodząc na cudzy grunt....

Kiedy ta regulacja miała miejsce?
Kto zrekultywował stare koryto rzeki ? Czy też "na dziko" ?

Pozdrawiam, Ula :)

RoBoCIK połączył wiadomości:  9 Marca 2014, 21:04
I jeszcze mam jedno pytanie Jarku.... a może nawet dwa.

Co z użytkami? Czy na tej działce 222/2 będzie użytek Wp, bo przeciez nie dr. gdyż to rzeki dzielą drogi.... Jaki jest użytek na tym starym korycie rzeki ( zrekultywowowanym) chyba nie Wp?

Zastanawia mnie też, jak wygląda  projekt tej nowej drogi.... O ile mi wiadomo, to zazwyczaj nad rzekami są mosty.... W którym miejscu zaprojektowali most, na "prywatnym gruncie" nad rzeką po regulacji, czy może nad tym zrekultywowanym starorzeczem  ???   ???

Pozdrawiam, Ula :)
« Ostatnia zmiana: 9 Marca 2014, 21:09 przez UlaZ »
Pozdrawiam, Ula

Offline Jarek Thor

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Firefox 27.0 Firefox 27.0
Odp: rozporządzenie egib a ustalenie linii brzegowrj
« Odpowiedź #44 dnia: 9 Marca 2014, 21:30 »
Najpierw do Adama i kolegi joftek.
Omawiany przykład nie ma żadnego związku z art.73 lub art.60 ustawy reformującej administrację publiczną gdzie występuje data 31.12.1998 r., bo takiego związku mieć nie może. Z tego powodu, że regulacja stanów prawnych wód płynących jest opisana w ustawie prawo wodne.
A teraz odpowiadam Uli.
Oczywiście, że jest dokumentacja regulacji tej rzeki, ale nie widzę żadnego związku w Twoich wątpliwościach z omawianym przykładem. Jeśli już jesteś taka ciekawa to regulację i rekultywacje wykonała kopalnia, która przyczyniła się do znacznej degradacji terenu poprzez szkody górnicze. Rzekę uregulowano za zgodą właścicieli i teraz trwa przygotowanie regulacji prawnej w trybie ustawy prawo wodne. Jednak na dziś jest taki stan prawny i faktyczny na gruncie jaki przedstawiłem. Czyli jest projektowana nowa droga i należy jej pas wydzielić zgodnie z liniami rozgraniczającymi w trybie specustawy drogowej. I nie ma znaczenia w naszej dyskusji, czy będzie tam most, skarpy lub chodniki. No i trudno zakładać, że most będzie w tym miejscu, gdzie nie ma już rzeki. Nie ma również znaczenia jaki będzie użytek na wydzielanych działkach, bo nie ma to związku z przebiegiem granic.
Więc jak nie ma już więcej pytań, proszę Cię Ula odpowiedz mi, jak powinny wyglądać granice po  modernizacji i jak powinien wyglądać podział w podanym przeze mnie przykładzie.

pozdrawiam
Jarek